Dünya Haberleri

DÜNYA

  Terör örgütünden ABD'ye ilginç çağrı

  Hürriyet Haber
  26.07.2017 - 10:43 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Konseyi (DSK), Rakka’nın terör örgütü DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından ABD’nin bölgede uzun bir süre daha kalması gerektiğini söyledi. Terör örgütü YPG'nin 'bölgede uzun süre kalmasını' istediği ABD ise YPG ile olan Suriye'nin kuzeyindeki işbirliğini taktiksel ve sınırlı olarak niteliyordu.

  Associated Press’e (AP) konuşan konseyin eş başkanı İlham Ahmed, terör örgütü DEAŞ sonrası Rakka'da oluşacak ortam için ABD’nin uzun vadeli siyasi ve finansal desteğine ihtiyaç duyacaklarını belirtti.

  ABD'nin Suriye'nin siyasi geleceğinin rayına oturana kadar bölgede istikrarın gözetleyicisi olarak Suriye'de kalması gerektiğini söyleyen İlham Ahmed, söz konusu ülkenin Suriye'deki rolünün Rakka ile sınırlı kalmaması gerektiğini söyledi. 

  Radikal güçlerin tekrar güç kazanmaması için Suriye’de demokratik bir sistem kurulmasında ABD’nin rolüne dikkat çeken Ahmed, Kürtlerin Suriyenin geleceği için yapılcak müzakerelerde bundan böyle gözardı edilemeyeceğini iddia etti. 

  ABD, Rakka operasyonu için terör örgütü YPG ile yaptığı işbirliğini 'taktiksel ve sınırlı' olarak nitelerken, söz konusu işbirliği zaman zaman ABD ve Türkiye arasında 'güvensizlik ve gerilime' yol açıyor.   Etiketler: abd , suriye , rakka
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı