GeriDünya Teravih çıkışını bekleyip ezdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teravih çıkışını bekleyip ezdi

Teravih çıkışını bekleyip ezdi

İngiltere’de son aylarda yapılan terör eylemlerine bir yenisi eklendi. 48 yaşındaki bir adam, beyaz kamyonetiyle teravih namazından çıkan Müslümanları ezdi. Olayda 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı. Görgü tanıkları, saldırganın “Bütün Müslümanları öldürmek istiyorum” diye bağırdığını anlattı.

SON aylarda radikal teröristlerin eylemleriyle sarsılan İngiltere’nin başkenti Londra’da önceki gece Müslümanları hedef alan bir saldırı gerçekleşti. Londra’nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisi’nin yakınlarında teravih namazından çıkan Müslüman grubun üzerine kamyonetle dalan bir saldırgan, insanları ezdi. Olayda 1 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı. Polis, olayı terör eylemi olarak değerlendirdiğini açıkladı.

MAY’DEN CAMİ ZİYARETİ

Görgü tanıkları, aracı süren kişinin “Bütün Müslümanları öldürmek istiyorum” diye bağırdığını anlattı. Saldırgan, çevredekiler tarafından yakalandı ve polise teslim edildi. Yaralanan 10 kişiden 8’i hastanede tedavi altına alındı. İkisinin durumu ciddi. 48 yaşındaki saldırganın kimliği açıklanmadı. İngiltere Başbakanı Theresa May, önceki saldırıları hatırlatarak “Bir kez daha sıradan ve masum insanlar hedef alındı. Bu kez oruçlarını tutup ibadet ettikten sonra camiden çıkan İngiliz Müslümanlar hedef oldu” dedi. May, daha sonra da saldırının gerçekleştiği yerin yakınındaki Finsbury Park Camisi’ni ziyaret etti.

Anamuhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn de olay yerini ziyaret ederek bölge sakinleriyle görüştü ve taziyelerini iletti. İslamofobi’ye karşı net tavrıyla bilinen Corbyn’e bölge halkı sevgi gösterilerinde bulundu. Finsbury Park Camisi’nin yöneticisi Mohammed Kozbar, olayı “Manchester ya da Londra’daki saldırılardan farkı olmayan korkakça bir saldırı” olarak niteledi. Polis yetkilileri, olay sırasında ölen kişinin saldırı nedeniyle mi yoksa başka bir sebepten mi öldüğü konusunda kesin bir açıklama yapılmayacağını duyurdu. Bunun sebebi söz konusu şahsın, saldırıdan önce rahatsızlığı nedeniyle yere yığılmış olmasıydı. Eylemden kısa süre önce yaşlı adamın, cami yakınında yere yığıldığı ve bu sırada çevredekilerin bu kişiye yardım etmek için başına toplandığı ifade edildi.

Teravih çıkışını bekleyip ezdi

Başbakan Theresa May camiyi ziyaret etti.

POLİSTEN İMAMA ÖVGÜ

Görgü tanıkları, saldırganın da tam bu sırada kalabalığın üzerine kamyonetini sürdüğünü ve yerde yatan adamın üzerinden geçerken çevredekilere de çarptığını anlattı. Polis yetkilileri, cami imamı Mohammed Mahmoud’u saldırganın yakalanmasının ardından cemaati şüpheliye zarar vermemeleri yönünde uyardığı ve suküneti sağladığı için takdir ettiklerini açıkladı. Bu, İngiltere’de mart ayından beri dördüncü terör saldırısı oldu. Bu saldırılardan birisi Manchester’daki bir konserde diğer ikisi yine Londra’da meydana gelmişti.

Teravih çıkışını bekleyip ezdi

Londralılar dün olay yerine çiçek bıraktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle