Dünya ‘Ten rengi elbise’ demek ırkçılık olur mu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Ten rengi elbise’ demek ırkçılık olur mu

‘Ten rengi elbise’ demek ırkçılık olur mu

Moda dergilerinin en şık ünlüler listesinde zirveden inmeyen Amerikan first lady’si Michelle Obama’nın geçen kasım ayında Beyaz Saray’da Hindistan Başbakanı Manmohan Singh onuruna verilen akşam yemeğinde giydiği elbise moda dünyasında yeni bir tartışma yarattı.

O gece first lady’i giydiren Hint asıllı modacı Naeem Khan tasarımı “gümüş payetli, ten rengi askısız elbise” olarak tanımlamıştı. Modacının dışında Amerikan Associated Press haber ajansı da elbiseyi tarif ederken “ten rengi” ifadesini kullandı. Ancak şampanya renginden biraz daha koyu, kum renginden daha açığı tarif eden “ten rengi” ifadesi ırkçılık tartışması başlattı. İsmi açıklanmayan bir moda editörü “Kimin teni? Michelle Obama’nınki değil” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine ajans haberdeki ifadeyi “şampanya rengi” olarak değiştirdi. Ayrıca ajans tartışmayı haber yaptı.

ABD’li iç çamaşırı şirketi Hanky Panky’nin kurucusu Gale Epstein “Ten renginden bahsediyoruz, ama tek bir ten rengi yok. Bu siyaseten doğru değil” dedi. Bazı tasarımcılar ise terminolojiye takılmaya gerek yok diyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle