Dünya Haberleri

DÜNYA

  Telekız skandalı Pulitzer kazandırdı

  Hürriyet Haber
  22.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de gazeteciliğin en seçkin ödülü olarak 1917 yılından beri verilen Pulitzer’e bu yıl New York eski valisi Eliot Spitzer’in istifa etmesine yol açan seks skandalı haberi damgasını vurdu.

  2009 Pulitzer fotoğrafları

  New York Times, "Flaş Haber" dalında eski vali Spitzer’in kariyerini sona erdiren ve Ashley Alexandra Dupre adlı lüks bir fahişeyle yaşadığı skandalı ortaya çıkaran haberle ödül aldı. Gazete, skandalı duyuran ilk yayın kuruluşu olmuştu.

  New York Times ayrıca, "uluslararası habercilik", "araştırmacı gazetecilik", "sanat eleştirisi" dallarında ve ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim kampanyasını izleyen Damon Winter’ın çektiği fotoğraflarla da ödüle layık görüldü. Pulitzer ödüllerinin gazetecilik dalında altın madalyayla ödüllendirilen "Kamu Hizmeti" dalında ise Las Vegas Sun gazetesi, Las Vegas’ta ölüm oranı giderek artan inşaat işçileriyle ilgili cesur haberleriyle ödül aldı. Krizle ilgili kalema alınan hiçbir yazı ödül alamadı.

  Bilgi notu

  Pulitzer ödüllerini19 üyeli bir kurul veriyor. Kazananlar 10 bin dolarlık para ödülünün de sahibi oluyor. Pulitzer ödülü, Macar asıllı Amerikalı gazeteci Joseph Pulitzer (1847 - 1911), Columbia Üniversitesi’ne bıraktığı mirasıyla oluşturuldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı