GeriDünya Telafer’den 5 bin aile kaçtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telafer’den 5 bin aile kaçtı

Irak'ın kuzeyindeki Telafer ve çevresindeki ABD opersayonu nedeniyle 5 binden fazla aile Musul’a kaçtı. Aileler zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.

Irak Türkmenleri Cephesi (ITC) Musul İl Temsilciliği’nin verilerine göre Ağustos 2004’ten bu yana süren çatışmalar nedeniyle Telafer’den Musul’a kaçan ailelerin sayısı 5 bini geçti.

 

Son 2 ay içinde yoğunlaşan çatışmalar nedeniyle kaçan ailelerin bazıları kendilerine kalacak bir yer bulamayınca, çareyi inşaat halindeki binalara sığınmakta buldu. İnşaatlara sığınan aileler, kapısı, penceresi, sıvası, elektriği ve suyu olmayan binalarda yaşam mücadelesi veriyor.

 

’SABAHA KADAR TİTRİYORUZ’

 

8 çocuk annesi, 32 yaşındaki Fahriye Kamber (32) inşaatta yaşamayı şöyle anlatıyor:

 

"Burada yaşamımız çok zor. Burada kesinlikle barınamıyoruz. Yatıyoruz, sabaha kadar titriyoruz. Bütün çocukların ağrısı var. Aylık bütçemizi bilmiyoruz. Paramızı hastanelere mi verelim, gıda mı alalım, elbise mi alalım bilmiyoruz. Yani halimiz çok zor ve zahmetli."

 

Göçmenler çevreden gelen yardımlarla yaşantılarını sürdürmeye çalışırken, içinde yaşadıkları inşaatların sahipleri de içinde bulundukları zor durum nedeniyle ailelere ses çıkarmıyor. Ailelerin en büyük endişesi ise evlerine dönemeden kış mevsiminin gelmesi.

 

’HÜKÜMETİMİZ BİZİ EVİMİZE GERİ GÖTÜRSÜN’

 

Kendilerine sadece ITC’nin yardım ulaştırdığını söyleyen aileleri 2 gün önce Irak Mülteciler Heyeti’nden müfettişler de ziyaret etmiş. Hükümetten tek istediklerinin evlerine geri dönmek olduğunu belirten Abdülgafur Zeynelmihrap, devletin ilgisizliğinden yakınırken şöyle dedi:

 

"Hükümetimiz bizi yerimize, evimize geri götürsün. Biz evimizi sağ salim geri istiyoruz. Benim gibi bir fukara gidip bakacak, hiçbir eşyası kalmamış. Ben ne yaparım, onları nasıl geri getiririm? Milyonlarca dinara geri gelmez eşyalarım. Evden üzerimdeki gömlekle çıktım. Bütün eşyalarım geride kaldı. Baktınız evime, gördünüz. İçinde bir şey kalmadı."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle