Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tel Aviv 'de intihar saldırısı: 4 ölü

  Hürriyet Haber
  26.02.2005 - 09:59 | Son Güncelleme:

  İsrail'in Tel Aviv kentinde dün gece bir gece kulübü yanında düzenlenen intihar saldırısında dört kişinin öldüğü bildirildi.
    İntihar saldırısından fotoğraflar

  İsrailli yetkililer, saldırıda 55 kişinin de yaralandığını belirttiler.

  Herbert Samuel caddesindeki Stage gece kulübü yanında düzenlenen saldırı sırasında kulübe girmeye çalışan 20 ila 30 kadar İsrailli gencin bulunduğu bildiriliyor.

  Bu arada İsrailli üst düzey bir yetkili, intihar saldırısının, Filistinlilerin terör gruplarıyla anlaşma yerine bu grupları etkisiz hale getirmeleri gerektiğini gösterdiğini söyledi.

  Haberde, patlamanın nedeninin intihar saldırısı olduğu belirtildi.

  İSLAMİ CİHAD ÜSTLENDİ

  Saldırıyı Filistinli İslami Cihad örgütünden bir yetkili üstlendi.

  Fransız haber ajansı AFP'nin ele geçirdiği video kasette, Abdullah Şibaya adlı İslami Cihad üyesi, saldırının, İsrail tarafından öldürülenler ve yıkılan evlere karşılık düzenlendiğini belirtiyor.

  Kasette ayrıca yetkili, Filistin yönetimini, İsrail ve ABD ile ”işbirliği” yapmakla suçluyor.

  Filistinli güvenlik kaynakları intihar komandosu Abdullah Badran'ın İslami Cihad üyesi olarak bilindiğini belirtmişti.

  İslami Cihad'ın önde gelen liderlerinden Dr. Muhammed El-Hindi ise örgütün olaya karıştığı iddialarını reddederek, İslami Cihad'ın, sükuneti sağlamakla ilgili taahhütlerine sadık kaldığını ifade etmişti.

  İSRAİL SURİYE'Yİ SUÇLADI

  İsrail, Tel Aviv'de dün gece düzenlenen intihar saldırısından ötürü Suriye'yi suçladı.

  Savunma Bakanı Şaul Mofaz, saldırı sonrası durumu görüşmek üzere savunma yetkilileriyle biraraya geldi.

  Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Mofaz toplantıda, Suriye'ye karşı İsrail'in tutumunun anlatılmasını amaçlayan uluslararası bir diplomatik atak başlatılması çerçevesinde gelecek haftalar içerisinde yurt dışına yetkililer gönderileceğini belirtti.

  Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise, Suriye'nin bu saldırıyla hiçbir ilgisinin olmadığını, İslami Cihad örgütünün Şam'daki bürosunun kapalı olduğunu belirtti.

  Yetkili, “İsrail'in dünyada barış sürecini sabote etmekle tanındığını” belirterek, İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz'ın suçlamalarının, saldırıyı asıl düzenleyenin kimliğini bildiğini gösterdiğini söyledi.

  İSRAİL ORDUSU EYLEMCİNİN İKİ KARDEŞİNİ TUTUKLADI

  İsrail ordusunun, intihar saldırısı düzenleyen eylemcinin iki kardeşini tutukladığı bildirildi.

  Güvenlik kaynakları ve görgü tanıkları, İsrail askerlerinin, eylemcinin Batı Şeria'da yaşadığı sanılan Deir El Gusun adlı köye düzenlediği operasyonda 22 yaşındaki Abdullah Badran'ın iki erkek kardeşini tutukladığını belirtti.

  EL AKSA MI?

  Bu arada, Cenin'de AFP'ye telefon eden bir kişinin saldırıyı El Aksa Şehitleri Tugayı adına üstlendiği bildirildi.

  Bununla birlikte, El Aksa Şehitleri Tugayı liderlerinden Zekeriya Zübeydi, saldırının El Aksa'nın içindeki bazı özerk hücrelerin işi olabileceğini belirterek, “El Aksa liderlerinin bu saldırı hakkında hiçbir bilgisi yok” dedi.

  Öte yandan, İsrail İç Güvenlik Bakanı Gideon Ezra, güvenliği sağlamamaları durumunda Filistinlilere karşı askeri operasyonların yeniden başlayabileceği uyarısında bulundu.

  FİLİSTİN POLİSİ 2 KİŞİYİ TUTUKLADI
   
  Filistin İçişleri Bakanlığı, intihar saldırısıyla ilgili olarak 2 kişiyi tutukladı.
    
  Filistin İçişleri Bakanı Nasır Yusuf, Filistin lideri Mahmud Abbas'la görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Filistin güvenlik güçlerinin saldırıyla ilgili olarak Batı Şeria'dan iki kişiyi tutukladığını belirtti. Yusuf, tutuklamalarla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

  ABBAS, SORUMLULARI BULMAYA YEMİN ETTİ

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Tel Aviv'deki intihar saldırısının sorumlularını bulmaya yemin etti.
    
  Abbas, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu kişileri adalet önüne çıkaracağız. Halkımızın isteklerini sabote etmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Bu saldırıyı yapanlar teröristlerdir” diye konuştu.
    
  Mahmud Abbas açıklamasında, bu barış sürecini sabote etmek isteyen üçüncü bir taraf olduğunu söyledi.

  DİRENİŞ ÖRGÜTLERİ: OLAYLA İLGİMİZ YOK
   
  Filistinli direniş örgütleri Hamas, El Fetih ve İslami Cihad, Tel Aviv'de dün gece meydana gelen ve 4 kişinin ölümü, 50'den fazla kişinin yaralanmasına neden olan intihar eyleminin ardından yaptıkları açıklamalarda, olayla ilgileri bulunmadığını ve Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas'a verdikleri ”ateşkes sözünün arkasında olduklarını” bildirdiler.
    
  Üç grup da patlamada sorumlulukları bulunduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

  HİZBULLAH İDDİAYI REDDETTİ
    
  Filistinli güvenlik yetkilileri ve militanlar, Tel Aviv kentinde düzenlenen intihar saldırısının arkasında Lübnan'daki Hizbullah örgütünün bulunduğunu ileri sürdü.
    
  Filistinli bir üst düzey güvenlik yetkilisi, bombacının Hizbullah tarafından intihar eylemi için seçildiğini belirterek, El Aksa Şehitleri Tugayı üyesi bombacının Batı Şeria'nın kuzeyindeki Tulkarem kasabasından olduğunu ifade etti.
    
  El Aksa Şehitleri Tugayı liderlerinden biri de saldırıyı Hizbullah'ın organize ettiğini söyledi.
   
  Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan açıklama yapan Hizbullah sözcüsü, saldırının arkasında örgütünün olduğunu iddialarını reddetti.

  İSRAİL, HİZBULLAH PARMAĞI OLDUĞUNU GÖZ ARDI ETMİYOR

  İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, Tel Aviv'de düzenlenen saldırıya verilecek olası karşılığı ele almak üzere bugün bir toplantı çağrısında bulundu.
    
  İsrail askeri radyosunun Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkiliye dayanarak verdiği haberde, İsrail'in yanıtının saldırıya doğrudan karışan elemanları hedef alacak şekilde olacağı belirtildi.

  TÜRKİYE, SALDIRIYI ŞİDDETLE KINADI
    
  Türkiye, Tel Aviv'de dün gece düzenlenen intihar saldırısını şiddetle kınadı.
    
  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dün gece Tel Aviv'de düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 4 masum İsraillinin yaşamını yitirdiği, 50 kişinin de yaralandığı hatırlatıldı.
    
  Açıklamada, “Şiddetle kınadığımız bu menfur saldırının arkasında, İsrail ve Filistin meselesinin çözümü yolunda ortaya çıkan umut verici ortamı bozmaya çalışan odakların bulunduğu şüphesizdir” denildi.  Bakanlık açıklamasında şunlar kaydedildi:
    
  “Türkiye, hiçbir gerekçeyle haklı çıkarılamayacak bu tür terör eylemlerinin Filistin halkının, egemen ve yaşayabilir bir devlet çatısı altında, uluslararası toplum içerisinde hak ettiği yeri almasına yönelik çabalara hizmet etmediğini bir kez daha kuvvetle vurgulamakta ve Filistin yönetiminin bu tür saldırıların tekrarlanmaması için gerekli tüm tedbirleri alacağına inanmaktadır.
    
  Bu tür saldırılar karşısında ilgili bütün tarafların, terörle mücadelede ve nihai barış hedefine ulaşmaktaki kararlılıklarını sürdürmeleri ve bu yöndeki çalışmalarından taviz vermemeleri büyük önem taşımaktadır.”

  ALMANYA, RUSYA VE AB'DEN KINAMA

  Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, yaptığı yazılı açıklamada, eylemi düzenleyenlerin amacının, İsrail ile Filistinliler arasındaki barışçı gelecek ümidini yok etmek olduğunu, buna izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alexander Yakovenko, yaptığı açıklamada, teröristlerce düzenlenen bu saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirterek, Filistin yönetiminden, terörist eylemleri engellemek için her önlemi almasını istedi.
    
  AVRUPA BİRLİĞİ

  AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana da yaptığı açıklamada, bu eylemlerin, 8 Şubat'ta Mısır'ın Şarm El Şeyh beldesindeki toplantıda ortaya çıkan umutları sabote etmeyi amaçladığını bildirdi.
    
  Filistin Yönetimi'nden, bu saldırıyı ve terörizmi kınamasını, gerekli tüm önlemleri almasını ve terör faaliyetlerini sürdürenleri engellemesini isteyen Solana, bu saldırının sorumlularının yakalanması ve yargılanmasını da istedi. Solana, İsrail ve Filistin'e, teröristlerin oyununa gelmemeleri çağrısında bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı