Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tek pişmanlığı Ebu Garib

  Tolga TANIŞ/WASHINGTON
  04.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak savaşının başlangıcında ABD Savunma Bakanı olan Rumsfeld, 5 yıllık sessizliğini, hatıralarını topladığı kitapda bozdu.

  Kitaptan bazı bölümler şöyle:
  - 11 Eylül’den iki hafta sonra Bush, Irak’a askeri planları gözden geçirmemi istedi.
  - Ebu Garib skandalı sonrasında istifa kararında ısrar etmediğim için pişmanım.

  IRAK Savaşı’nın mimarı, Bush döneminin 2001-2006 arasında Savunma Bakanlığı’nı üstlenen Donald Rumsfeld, görevden ayrıldıktan 5 yıl sonra ilk defa konuştu. 8 Şubat’ta çıkacak kitabı “Bilinen ve Bilinmeyen”de Ebu Garib Skandalı’nda sonra istifasını sunmamakla hata yaptığını itiraf etti.
  800 sayfalık kitap salı günü yayınlanacak. Kitapta kendisiyle ilgili özeleştiride bulunan Rumsfeld, bilinmeyen bazı noktaları da gün ışığına çıkarıyor. 11 Eylül’den iki hafta sonra dönemin ABD Başkanı George W.Bush’un kendisine Irak’ta savaş olasılığını araştırması için talimat verdiğini anlatıyor. Irak savaşının bir hata olmadığını, pişmanlık duymadığını belirten Rumsfeld, “Bugün Saddam yaşasa dünya daha riskli bir halde olurdu” görüşünü savunuyor. Kitapla ilgili en çarpıcı bölümlerden biri Rumsfeld’in 2004’ün başında Irak’taki Ebu Garib Hapishanesi’nde Amerikalı askerlerin Iraklı mahkûmlara işkence ettiğinin ortaya çıkmasından sonra istifa etmemekle hata yaptığını anlattığı kısım. Rummy en büyük pişmanlığının istifa kararında ısrar etmemek olduğunu söylüyor.
  Elvis Presley anıları
  CNN’i savaştan önce Saddam’ın insanlığa karşı işlediği suçları örtbas etmekle suçluyor. Senatörler Hillary Clinton, John Kerry ve Joe Biden’ın Irak konusunda döneklik yaptıklarını söyleyip, “Onlarla bir siperde olmayı istemezsiniz” diyor.
  Özellikle de dönemin Dışişleri Bakanları Colin L. Powell (2001-2005) ve Condoleezza Rice’a (2005-2009). Rummy, Başkan Bush’u da bazı olaylarda kendisini by-pass ederek hareket etmekle suçluyor. Rummy’nin gençlik hatıralarının da olduğu kitapta, Las Vegas’taki soyunma odasında Elvis Presley ile karşılaşması gibi renkli anektodlara da yer veriliyor.

  Bilinen ve bilinmeyen 

  “Bilinen ve Bilinmeyen” adlı kitabın ismi, 2002’de Rumsfeld’in bir basın toplantısında Irak’ın elinde olduğu iddia edilen kitle imha silahlarıyla ilgili yaptığı bir konuşmaya gönderme. Liberallerin uzun süre Rumsfeld ile dalga geçmesine neden olan o konuşmada Rumsfeld şöyle demişti: “Bilinen bilinenler var; bildiğimizi bildiğimiz şeyler var. Bilinen bilinmeyenler olduğunu da biliyoruz; yani bilmediğimiz bazı şeyler olduğunu biliyoruz.”

  Türkiye’ye çatmıştı

  Eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak işgalinin ikinci yılında, “ABD askerleri ‘bloke edilmiş’ Türkiye sınırından Irak’a girebilselerdi, direniş şimdiye kadar bastırılmış olurdu” demişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı