GeriDünya Tek cümleye indirilmiş tarih
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tek cümleye indirilmiş tarih

Tek cümleye indirilmiş tarih
refid:15111237 ilişkili resim dosyası

"Birinci Dünya Savaşı'nda müttefikimiz Almanya yenildiği için biz de yenik sayıldık." İlkokul tarih kitaplarına yansıyan bu cümle, bugün milyonlarca kişi için Türk-Alman ilişkilerinin özeti.

SERGİDEN KEYİFLİ KARELER

  

Oysa ki 19'uncu yüzyılın sonlarından bu yana birbirlerine uzak coğrafyalarda bulunsalar da her iki ülke de diğeri için büyük önem taşıyor. Tam bu nedenle iki ülke arasındaki tarihsel bağlara dikkat çekmek ve bu bağı tek bir cümlenin esaretinden kurtarmak isteyen Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu oldukça ilginç bir serginin hazırlanmasına önayak oldu.

İrem KÖKER
hurriyet.com.tr

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Beyoğlu Sanat Galerisi'nde 9 Haziran'da açılan "Boğaziçi'nde Almanya" sergisinde 1800'lü yılların ikinci yarısı ile Birinci Dünya Savaşı'na kadar geçen sürede Osmanlı'da yaşayan Almanların hayatından kesitlerin yanı sıra İstanbul'un en güzel yerlerinde yer alan Alman binalarının da öykülerine yer veriliyor.

Beyoğlu Belediyesi'nin de desteğiyle Kültürlerarası Sanat Diyalogları kapsamında düzenlenen sergi, Birinci Dünya Savaşı öncesi Almanya ile Osmanlı İmparatorluğu ilişkilerini; o dönemde İstanbul’da yaşayan Almanların günlük yaşamlarını çeşitli boyutlarıyla ele alan aynı adlı kitaptan yola çıkarak düzenledi.

 

Sergi ve konuyla ilgili yayımlanan kitabın hazırlanması döneminde Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu görevinde bulunan Matthias von Kummer, günümüzdeki Almanya ile Türkiye'yi bağlayan birçok faktörün olduğuna dikkat çekiyor.

 

Kummer, "Bu ilişkiler özellikle Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sırasında kesintiye uğramış olsa da, Alman ve Türk dostlarım sohbetlerimiz esnasında bana, iki ülke arasındaki sıkı bağların temelinin 19'unca yüzyılda Osmanlı-Alman yakınlaşmasıyla atıldığını belirtmişlerdir. O dönemin İstanbul’undaki Türk Alman beraberliğinin çok yönlü olması ile diplomatik ve askeri ilişkiler boyutunu aşması benim dikkate değer bulduğum bir noktadır" diyor.

 

Sergide, Beyoğlu’ndaki diplomatik binalar, Gümüşsuyu’ndaki konsolosluk ve Tarabya’daki yazlık rezidans hakkında tarihi fotoğraflar ve belgeler yer alıyor. Sergi 26 Haziran’ a dek açık. Serginin daha sonraki durakları ise Bursa ve Edirne.

 

TERSİNE GÖÇ

 

Sergi, birbirinden ilginç fotoğrafları barındırmasının yanı sıra bugüne kadar pek bilinmeyen ilginç tarihsel olayları da gün yüzüne çıkarıyor.

 

Bugün Türk-Alman ilişkilerinin temelinde Almanya'da sayılarının 3 milyon olduğu tahmin edilen Türk göçmenlerin durumu yatıyor. Ancak çok değil bundan 150 yıl önce Türkiye, Almanya'dan gelen göçmenlerin önemli bir hedefi konumundaydı.

 

Osmanlı, hayat koşulları daha iyi olduğu gerekçesiyle çok sayıda Almana ev sahipliği yapmıştı. Binlerce Almanın o dönemde Prusya İmparatorluğu'nu terk ederek, Osmanlı'ya yerleştiği tahmin ediliyor. O dönemde gelen Alman ailelerin bir kısmının torunları hala Türkiye'de yaşıyor.

 

Sergide yer alan bazı resimlerde o dönem Türkiye'de yaşayan Almanların hayatlarından da kesitler yer alıyor. Bunlar arasında özellikle saat ustası Johann Meyer ön plana çıkıyor.

Sultan Abdülhamid'in saat ustası olarak Saray'da görev yapmaya başlayan Meyer'in adını taşıyan saatler hala yaşıyor. Meyer ailesi daha sonra Atatürk, İsmet İnönü ve Fahri Korutürk'ün de saat tamiratlarını yapar.

 

ASKERLERİN EĞİTİMİ

 

Türk-Alman ilişkilerinin tarihinde Meyer'in yanı sıra ön plana çıkan başka isimler de bulunuyor. Bu isimlerden Baron Colmar von der Goltz özellikle Osmanlı'nın son dönemlerinde ordunun modernizasyonunda önemli rol oynadı.

 

Osmanlı'da görev yaptığı 1883-1895 yıllarının sonrasında bile ülkeye olan ilgisi süren Goltz, Osmanlı ordusunun 1897 Girit'te Yunan güçlere karşı kazandığı zaferin mimarı olarak görüldü.

 

Goltz'un Türklere olan sevgisinin en önemli göstergesi olarak bu savaşın ardından Yunanistan'ın da ordusunu reforme etmek için yaptığı teklifi reddetmesi gösteriliyor. Goltz’un mezarı şu anda Tarabya’da bulunan Almanya Büyükelçisi’nin yazlık rezidansının bahçesinde bulunuyor.

 

Almanlar, Osmanlı'ya olan ilgilerinin ve yakınlaşmasının ardında ekonomik çıkarların bulunduğunu gizlemiyor. Almanya'nın o dönemde Osmanlı'yla yakınlaşma politikasının ana ismi olarak da Büyükelçi Baron Marshcall von Bieberstein ön plana çıkıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle