GeriDünya Tehlikeli tırmanış
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tehlikeli tırmanış

Tehlikeli tırmanış

El Aksa gerilimi tırmanıyor. Önceki gün Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın girişine metal dedektörler yerleştirilmesini protesto sırasında 3 Filistinlinin İsrail güvenlik güçleri tarafından öldürülmesinin ardından akşam da bir Filistinli, aynı aileden üç Yahudi yerleşimciyi öldürdü. Filistin lideri Abbas, İsrail ile ilişkileri kesti. İsrail, Batı Şeria’ya binlerce asker yolladı.

GEÇEN hafta 3 Filistinlinin İsrail güvenlik güçlerine saldırması, Mescid-i Aksa’nın kapanması ve Müslüman aleminin tepkileriyle devam eden kriz tırmanıyor. Önceki gün Aksa yakınlarındaki gösterilerde İsrail güvenlik güçlerinin 3 Filistinliyi öldürmesinin ardından akşam Yahudi yerleşimci bir ailenin evine giren Filistinli üç kişiyi öldürdü. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Aksa’daki metal dedektörleri çıkarılana kadar İsrail ile tüm ilişkileri kestiklerini açıkladı.

ÜÇ YAHUDİ YERLEŞİMCİ ÖLDÜ

İsrail ise Yahudi yerleşimcilere yönelik saldırıların artabileceği gerekçesiyle işgal altındaki Filistin toprağı olan Batı Şeria’ya dün binlerce askerle takviye yaptı. İsrail’in takviye kararı, önceki akşam bir Yahudi yerleşimci ailenin evinde saldırıya uğraması sonrasında geldi. 18 yaşındaki Filistinli Ömer el-Abid, Ramallah yakınlarındaki Halamiş’te girdiği evde dört İsrailliyi bıçakladı. Saldırıda 60’lı yaşlardaki bir Yahudi yerleşimci, 40’lı yaşlardaki kızı ve oğlu öldü, 1 kişi de yaralandı. Bunun üzerine İsrail güçleri, Filistinli saldırganın yaşadığı köyü abluka altına aldı. İsrail Savunma Bakanı ve İsrail Genelkurmay Başkanı, saldırganın ailesinin evinin yıkılması için talimat verdi.

BMGK’YA ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Yaşanan olaylar üzerine İsveç, Fransa ve Mısır, BM Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) gerginliğin azaltılmasını sağlamak için acil toplantıya çağırdı. Toplantının pazartesi günü gerçekleşmesi ve BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov’un Konseye son gelişmelere ilişkin sunum yapmasının beklendiği öğrenildi. Öte yandan AB, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın kutsallığına saygı göstermesi gerektiğini belirterek, İsrail’e bölgede herkesin güvenliğini sağlamak için çözüm arayışına girmesi çağrısında bulundu.

‘METAL DEDEKTÖRLER KALKIYOR’

İsrail basını, İsrail hükümetinin, Mescid-i Aksa’nın kapılarına kurulan metal arama dedektörlerine alternatifler üzerinde çalıştığını iddia etti. İsrail’in kanal 2 televizyonu, İsrail polisinin Aksa kapılarına yerleştirilen metal arama dedektörlerini bu geceden itibaren kaldırma kararı aldığını ve yerine el dedektörleri kullanılacağını öne sürdü. Öte yandan, Kudüs’teki son gelişmeleri değerlendirmek üzere mini kabine toplantısı yapılacağı belirtildi.

Tehlikeli tırmanış

Kudüs’te önceki gün Mescid-i Aksa protestolarında çıkan olaylarda çok sayıda Filistinli tutuklandı.

SİNAGOG ÖNÜNDE ‘X-RAY’Lİ PROTESTO

Büyük Osmanlı Derneği üyesi bir grup dün Ayvansaray’da ki Ahrida Sinagogu önünde İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik tutumunu protesto etti. Grup, ellerinde pankartlarla İsrail aleyhine çeşitli sloganlar attı. Grup daha sonra sinagogun kapısına temsili olarak-ray cihazı koyarak basın açıklaması yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle