Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tehlikeli tırmanış

  Hürriyet Haber
  18.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Valiliğe saldırı

  Başkent Tiran'ın 90 km. kuzeyindeki Lezha kenti valiliğine önceki gece ağır silahlarla saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre, yaklaşık 80 kişilik silahlı grup, Emniyet Müdürlüğü'nü de makineli tüfeklerle taradı. Güvenlik güçleriyle bir saatten fazla süren yoğun çatışmalarda en az 3 kişi öldü. Saldırganlar, yaralı arkadaşlarıyla birlikte kaçtılar. Polis yetkilileri, ülkede yaşanan kaos ortamını fırsat bilen silahlı grupların terör ve dehşet saçtıklarına dikkat çekti. İçişleri Bakanlığı, saldırganların yağmalamaya giriştiklerini duyurdu.

  Polise yüzde 100 zam

  Şiddete karşı bir dizi önlem alan hükümet, özel komando timleri ve askeri polisi geçici olarak İçişleri Bakanlığı'nın denetimine verdi. Polisin maaşına yüzde 50-100 oranında zam yapıldı ve şiddete başvuranların, devlet kurumlarını yağmalayanların vurulması emrini verdi. Nano yönetiminin talimatı doğrultusunda ağır silahlarını bırakan muhalifler ise, otomatik silahlarını teslim etmediler. Bu arada Arnavutluk'taki tehlikeli gidişatı kaygıyla izleyen Avrupa Birliği (AB) bir temsilcisini önceki gün Tiran'a gönderdi.

  Keskin nişancılar tetikte bekliyor

  Arnavutluk'ta güvenlik güçleri, olayların daha da büyümemesi için tetikte bekliyor. Maskeli özel timler, önceki gün Skanderberg Meydanı'ndaki muhalif gösteriyi böyle izlediler. Maaşlarına yüklü zamlar yapılan güvenlik birimlerine muhalefete göz açtırılmaması talimatı veriliyor.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı