GeriDünya Tehlike çanları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tehlike çanları

AVRUPA’nın iki komşu ülkesi Hollanda ve Belçika’da birer hafta arayla yapılan seçimler bir gerçeği tüm çarpıcılığıyla ortaya koydu. Artık kimse inkar edemez, kimse önemsemeden geçemez.

Avrupa’da aşırı sağcılar yükselişte ve yakında tek başına iktidar olmalarına ramak kaldı.
Alarm zilleri çalıyor ve hatta kulakları tırmalıyor.
Kimse “lay lay lom” havasını sürdüremez. Bu “ırkçı”, “yabancı ve islam” düşmanlığı, sonsuza kadar süremez, görmemezlikten gelinemez.

Derinleşen ekonomikkrizin faturası yabancıya çıkıyor. Hükümetler “sağa” doğru kayıyor ve “aşırı sağ” ise oyları kucağında buluyor.

Kurtlar sisli havayı sever

Belçika’da yapılan genel seçimler, ayrılıkçı Flaman partisi “Yeni Flaman İttifakını” bölgede birinci parti yaptı. Parti, 150 üyeli parlamentoda 27 sandalye kazanarak ülkeyi bölünmeye daha da yakınlaştırdı.
Şu ana dek ayrılıkçı partiler siyasi yaşamda pek öne çıkmamıştı. Ancak 39 yaşındaki parti başkanı De Wever, diğer partiler siyasi tartışmalara kilitlenmişken partisini başlıca siyasi güçlerden biri haline getirdi.
Ne demişler? “Kurtlar sisli havayı sever”...

İslam düşmanlığı

Gelelim Hollanda’ya...
Önceki hafta yapılan erken genel seçimleri Liberal Parti (VVD) kazandı. Sandalye sayısını bir önceki seçime göre 22’den 31’e yükseltti. Ancak, İslam ve göçmenlik karşıtı görüşleriyle tanınan Wilders’in Özgürlük Partisi ise sandalye sayısını 9’dan 22’ye çıkararak üçüncü büyük parti oldu. Yabancıların ülkeden atılması, göçün yasaklanması ve İslam’ın Hollanda’da yükselişinin durdurulması propagandası üzerinde duran ve seçimlerden sonra kilit bir konuma yükselen Özgürlük Parti’si, önümüzdeki dönemde kendinden bir hayli söz ettirecek.

Çanlar çalıyor

Dünya genelinde etkili olan krizden en fazla nasibini alan  ülkelerin başında gelen Macaristan’da Nisan’da yapılan seçimleri, merkez sağ Genç Demokratlar Partisi, ülke tarihinde eşi görülmemiş bir oy desteği alarak kazandı.
Azınlığı hedef alan söylemiyle dikkat çeken aşırı sağcı Jobbik, yüzde 16 buçuk oy oranıyla ilk defa parlamentoda temsil edilmeye hak kazandı.

Slovakya’da da geçen hafta yapılan seçimlerden merkez sağ muhalefet zaferle çıktı. Aşırı milliyetçi parti oyların yüzde 5,1’ini alarak yüzde 5’lik barajı aştı.

Benzer bir gelişme bir kaç hafta önce Çek Cumhuriyeti’nde meydana geldi.
Son dönemlerde Avrupa genelinde yapılan seçimler, aşırı sağcı partilerin yükseldiğini gösteriyor. Ayrılıkçı, ırkçı ve İslam düşmanı partiler, geniş kitlelerin oyunu almaya başladı.
Avrupa’da, tehlike çanları kulakları delik deşik ediyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle