Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tecrit ve korumacılıkla sorunlar çözülemez

  AA
  29.06.2017 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis’te yaptığı açıklamada, isim vermeden ABD Başkanı Donald Trump’ı hedef aldı. Merkel, “Kim dünyanın sorunlarını tecrit ve korumacılıkla çözeceğine inanıyorsa muazzam yanılgı içindedir” dedi.

  ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, geçen hafta düzenlenen AB Liderler Zirvesi ile gelecek hafta yapılacak G20 Zirvesi’ne ilişkin Federal Meclis’te yaptığı açıklamada, AB Liderler Zirvesi’nin canlılık ve güven sinyali verdiğini belirtti. Avrupa’nın geleceğine iyimser baktığını ifade eden Merkel, bunun, AB’deki tüm ülkelerin birlikte çalışma ruhundan ve Almanya ile Fransa’nın uyumundan kaynaklandığını kaydetti.
  Zirvede ele alınan konuların Avrupa’nın gelecekte dünyada nasıl bir rol oynayacağıyla ilgili olduğunu vurgulayan Merkel, iklim değişikliğiyle mücadele, uluslararası terörizm tehdidi, küreselleşme ve dijitalleşme kaynaklı fırsatlar ile göçün tüm ülkeleri ilgilendirdiğine işaret etti.

  G20 İÇİN DE, AB İÇİN DE...
  ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacı politikasını eleştiren Merkel, “Kim dünyanın sorunlarını tecrit ve korumacılıkla çözeceğine inanıyorsa muazzam yanılgı içindedir. Çağın sorunlarına sadece birlikte doğru cevaplar vermeyi başarabiliriz. Bu, G20 için geçerli olduğu gibi AB için de geçerlidir” dedi.
  AB’nin Paris İklim Anlaşması’nın arkasında olduğunu ve bu anlaşmayı hızlıca uygulamaya koyacağını vurgulayan Merkel, “ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan vazgeçmesinin ardından anlaşmanın başarıya ulaşması için her zamankinden daha kararlıyız” diye konuştu. Merkel, iklimin korunmasının dünyanın var oluşuyla ilgili bir sınav olduğunu belirterek, Almanya’nın bu konuda ödevlerini yerine getirmesi gerektiğini ve anlaşmanın müzakereye açık olmadığını bildirdi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı