Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tayland'daki tapınak saldırısında Türk pasaportu taşıyan bir şüpheli daha açıklandı

  hurriyet.com.tr
  02.09.2015 - 14:40 | Son Güncelleme:

  Tayland polisi, 17 Ağustos'ta 20 kişinin hayatını kaybettiği tapınak saldırısının şüphelilerinden birinin adını Emrah D. olarak açıkladı ve adına düzenlenen bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun fotoğrafını yayınladı.

  Associated Press'e göre; yasak savaş malzemeleri bulundurmakla suçlanan Emrah D, Tayland polisi tarafından saldırının şüphelilerinden biri olarak olarak gösterilen ve robot resmi yayınlanan 26 yaşındaki Wanna Suansan'ın eşi.

  Taylanddaki tapınak saldırısında Türk pasaportu taşıyan bir şüpheli daha açıklandı TAYLAND SALDIRISININ BAŞ ŞÜPHELİSİ YAKALANDI

  Wanna'nın adı, hafta sonu Bangkok'un banliyösü Minburi'de baskın yapılan ve içerisinde bomba yapımında kullanılan malzemelerin bulunduğu evin kira sözleşmesinde geçiyordu.

  Dün AFP'nin ulaştığı Wanna ise, "eşiyle birlikte üç aydır Türkiye'de (Kayseri) yaşadığını ve söz konusu eve de bir yıldır uğramadığını" söylemişti.

  Taylanddaki tapınak saldırısında Türk pasaportu taşıyan bir şüpheli daha açıklandı
  Son alınan bilgilere göre; dün Kamboçya sınırında yakalanan ve "baş şüpheli" olarak görülen Yusuf adlı kişi, bombalı saldırıda olay mahallinde olduğunu itiraf etti. Polis Yusuf adlı şahsın parmak izlerinin bombacının parmak izleriyle uyuştuğunu teyit etti.


  TUTUKLAMA KARARI ÇIKARILDI


  Tayland Emniyet Müdürü Prawut Thavornsiri, polise Türkiye'den yaptığı açıklamada saldırıyla ilgisi olmadığını ve adını temize çıkarmak istediğini söyleyen Wanna'nın sorgulanmak üzere Tayland'a dönmeyi kabul ettiğini açıkladı.

  Thavornsiri, mahkeme tarafından hakkında tutuklama kararı çıkarılan Emrah D'nin, Erawan Tapınağı'na düzenlenen saldırıyla bağlantısı olan kişilere kalacak yer sağlayan bir şebekeye mensup olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

  Taylanddaki tapınak saldırısında Türk pasaportu taşıyan bir şüpheli daha açıklandı
  Tayland mahkemesi, Emrah D adına düzenlenen pasaport taşıyan şüpheli hakkında tutuklama kararı çıkardı.

  SAHTE PASAPORTLAR ÇIKMIŞTI


  Reuters'ın haberine göre; hafta sonunda yapılan baskınlardan bu yana soruşturma hız kazandı. Yetkililer daha önce bombalı saldırıyla ilgili tek kanıtın düşük çözünürlüklü bir kapalı devre kamera kaydı olduğunu ve görüntülere göre sarı renk kıyafeti olan bir erkeğin Erawan tapınağına yapılan bombalı saldırıdan kısa bir süre önce olay yerinden ayrıldığını belirtmişti.

  Taylanddaki tapınak saldırısında Türk pasaportu taşıyan bir şüpheli daha açıklandı
  26 yaşındaki Wanna Suansan'ın, kiracı olarak kaldığı öne sürülen evde bomba yapımında kullanılan gübre, barut, çivi ve uzaktan kumandalı araba ele geçirilmişti.

  Saldırıyı kimsenin üstlenmemesinin ardından failler hakkındaki spekülasyon Uygur Türkleri sempatizanları, ülkedeki askeri yönetim karşıtları, güneydeki etnik Malay ayrılıkçılar ve yabancı radikal örgütler üzerine yoğunlaştı.

  Taylanddaki tapınak saldırısında Türk pasaportu taşıyan bir şüpheli daha açıklandı YAKALANAN ŞÜPHELİNİN ÜZERİNDEN SAHTE TÜRK PASAPORTU ÇIKTI

  Birçok ayrıntı henüz bilinmiyor olsa da, saldırının Türkiye vatandaşıyla bağlantısı kuruldu. Şu ana kadar gözaltına alınan iki kişinin Türk vatandaşı olup olmadığı bilinmiyor ancak polis sorguyu Türkçe çevirmen aracılığıyla yürütüyor.

  Hafta sonu düzenlenen bir baskında sakallı bir şahıs yakalanmış, üzerinden Adem K. adına düzenlenen ve sahte olduğu açıklanan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu çıkmıştı. Kimliği açıklanmayan şüphelinin evinde, onlarca sahte pasaport bulunduğu da belirtildi.

  Taylanddaki tapınak saldırısında Türk pasaportu taşıyan bir şüpheli daha açıklandı



  ÜLKE TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK SALDIRI


  Tayland'ın başkenti Bangkok'un ticari merkezi Rajprasong'da, 17 Ağustos Pazartesi günü, her gün binlerce turist tarafından ziyaret edilen Erawan Tapınağı yakınında düzenlenen bombalı saldırıda, 20 kişi hayatını kaybetmiş ve 120 kişi de yaralanmıştı. 17 Ağustos eylemi, ülke tarihindeki en büyük bombalı saldırı olarak kayıtlara geçmişti.





  Etiketler: ewawan tapınağı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı