GeriDünya Tayland'da protestocuların barikatları geçildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tayland'da protestocuların barikatları geçildi

Tayland'ın protesto gösterileriyle kaynayan başkenti Bangkok'ta sabah saatlerinden itibaren yığınak yapmaya başlayan askeri birlikler, protestocuların araç lastiği ve ağaç parçalarıyla yaptığı bariyerleri geçti.

Protesto gösterilerinin ilk gününden bu yana en büyük çaplı operasyon olarak tanımlanan bu sabahki gelişmeler, yüzlerce askerin erken saatlerde kente girerek, 3 ila 5 bin arasında oldukları tahmin edilen protestocuların bulunduğu bölge çevresinde konuşlandırılmasıyla başladı. Görgü tanıkları, zırhlı araçların eşliğindeki askerlerin dikenli tel, yangın söndürücü taşıdıklarını, silah seslerinin de duyulduğunu kaydetti.

Reuters, askerlerin bariyeri aştığı sırada burada bulunan iki kişinin silahla vurulduğunu, göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale edilmeye hazırlanıldığını bildirdi.

Bölgede askeri helikopterlerin uçtuğu görülürken, askerler sık sık hoparlörlerle “bölgedekilerin bir an önce ayrılması, operasyon yapılacağı” uyarısında bulunuyor.

Protestocular tarafından yapılan açıklamada da askerlerin bulundukları bölgeye girmeye başladığı, ancak kendilerinin de direnmeye hazır olduğu ifade edildi.

Başbakan danışmanı Korbsak Sabhavasau, operasyonunun başlamasından kısa süre sonra yaptığı açıklamada, “konuşmaya hazır olduklarını, ancak öncelikle protestoların sona ermesi gerektiğini” söyledi.

Protestocular, Başbakan Abhisit Vejjajiva'nın haksız yere iktidarı ele geçirdiğini öne sürerek, bir an önce seçim yapılmasını istiyor. Güvenlik güçleriyle protestocular arasında Mart ayı ortalarında başlayan çatışmalar sırasında şimdiye kadar 68 kişi öldü, yaklaşık 1700 kişi yaralandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle