GeriDünya Tayland'da çatışma: 112 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tayland'da çatışma: 112 ölü

Tayland'ın güneyinde, Müslümanların çoğunlukta yaşadığı bölgede çıkan çatışmalarda ölü sayısı 112'ye yükseldi. Endonezya'nın Baharat adalarında (Moluk) Müslümanlarla Hıristiyanlar arasındaki çatışmalarda ise 36 kişi öldü.


Taylandlı General Pallop Pinmanee, ülkenin güneyindeki Pattani kenti yakınlarındaki bir camide bugün çıkan çatışmada en az 30 kişinin öldüğünü söyledi. Pinmanee, şu ana kadar 30 ceset bulduklarını, sayının artabileceğini belirtti.


Taylandlı yetkililer, çatışmaların güney eyaletleri Pattani, Songkhla ve Yala'da yoğunlaştığını ve durumun kontrol altına alındığını söylemişlerdi.


Başbakan Thaksin Shinawatra, saldırıların amacının, güvenlik güçlerinden silah çalıp satmak olduğunu ve bu kişilerin ellerinde birkaç cop ve birkaç silahtan başka birşey olmadığını kaydetmişti.


Ordu yetkilileri ise saldırganların çok iyi donanımlı olduğunu ifade ediyorlar.


Tayland'da bu yıl ayrılıkçı örgütlerin düzenlediği saldırılarda çoğu polis, asker, Budist rahip ve köy muhtarı olmak üzere onlarca kişi öldü.  Taylandlı bazı yetkililer, ayrılıkçı örgütlerin El Kaide ile bağlantısı olduğunu ileri sürüyor.


ENDONEZYA'DA BAHARAT ADALARINDAKİ ÇATIŞMA: 36 ÖLÜ


Endonezya'nın Baharat adalarında (Moluk) Müslümanlarla Hıristiyanlar arasındaki çatışmalarda bugün 1 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.


Polis sözcüsü Albay Zainuri Lubis, geçen pazar günü başlayan çatışmalarda ölü sayısının 36'ya, yaralı sayısının 159'a yükseldiğini söyledi.


Adaların başkenti Moluku'da bu sabah erken saatlerde kimliği belirsiz kişiler birkaç mahallede saldırı düzenlerken, Hıristiyanlarla Müslümanların yaşadığı semtleri ayıran caddelerde şiddetli çatışmalar yaşandı.


Binaların tepelerinde mevzilenmiş keskin nişancılar arasındaki çatışmaların ise birkaç saat sürdüğü, Nasıra Protestan Kilisesi ve etrafındaki 7 evin yakıldığı bildirildi.


Görgü tanıkları, kilise ve civarındaki evler yakılırken askerlerin müdahale etmediğini, yakılan evlerindeki eşyalarını almalarını ise askerlerin kendilerine silah doğrultarak engellediğini ileri sürdü.


Polis ve askerlerin devriye gezdiği kentte birçok mağaza ve bankanın kapalı olduğu bildirildi.

Ambon Polis Müdürü Tuğgeneral Bambang Sutrisno ise kentte güvenlikkoşullarının iyileşmekte olduğunu iddia etti.

Endonezya'nın başkenti Cakarta'nın 2400 kilometre doğusundaki Moluk'ta Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında 1999'da başlayan çatışmalarda 9 binden fazla kişi ölmüş, taraflar 2002'de barış yapmışlardı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle