GeriDünya Tayland'da asker tapınakları bastı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tayland'da asker tapınakları bastı

Tayland'da asker tapınakları bastı
refid:14782303 ilişkili resim dosyası

Tayland'da hükümet karşıtı gösterilerde şiddet olaylarının önüne geçilememesi sonucu uygulamaya konan sokağa çıkma yasağı kapsamı genişletilerek 3 gece daha uzatıldı. Asker 5 bin kişinin sığındığı bir tapınağı bastı. Dünden bu yana meydana gelen olaylarda 14 kişi yaşamını kaybetti. THY uçağı da Bangkok seferini 9 saat gecikmeli olarak yapabildi.

BAŞKENT SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Başkent Bangkok'ta 23 bölgede sokağa çıkma yasağı uzatılırken, protestocularla askerler arasındaki çatışmalar bazı bölgelerde devam ediyor.   

Tayland ordu Sözcüsü Albay Sansern Kawekamnerd, gazetecilere yaptığı açıklamada, sokağa çıkma yasağının Pazar gecesine kadar uzatıldığını belirtti.

Sözcü, protestoculara müdahale sırasında bombalar, “savaş mühimmatı”,  AK-47 (Kalaşnikof) ve M-16 (ABD yapımı piyade tüfeği) otomatik silahlar ele geçirildiğini açıkladı.

Dün askerlerin, Kırmızı Gömleklilerin kurduğu barikatları dağıtması sonrasında çıkan olaylarda 14 kişinin hayatını kaybettiği, 91 kişinin de yaralandığı bildirildi. Çıkan olaylarda çoğu alışveriş merkezi olmak üzere 27 bina ateşe verilmişti. 

İlkyardım görevlileri, daha önce ölü sayısını 12 olarak bildirirken, ölenlerin arasında bir İtalyan gazetecinin ve yaralılar arasında 4 yabancı  gazetecinin bulunduğunu bildirdi.

Cesetlerin, Wat Pathum Vanaram adlı tapınağın içerisinde bulunduğu belirtildi. Askerlerin baskını sonrasında yüzlerce kişi bu tapınağa sığınmıştı.

THY UÇAĞI RÖTAR YAPTI

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Bangkok seferi, Tayland'daki sokağa çıkma yasağı nedeniyle 9 saat gecikmeli olarak yapılabildi.

THY'nin dün akşam saat 23.35'te İstanbul'dan Bangkok'a gitmesi gereken TK 060 sefer sayılı uçağı, Tayland'daki olaylar üzerine  sokağa çıkma yasağı uygulanması nedeniyle yapılamadı.

THY'nin İstanbul-Bangkok seferi, yaklaşık 9 saatlik bir gecikme ile saat 08.30'da gerçekleştirildi.

Tayland'da Mart ayının ortalarında barışçıl bir şekilde başlayan hükümet karşıtı gösteriler yavaş yavaş şiddet eylemlerine dönüşmüştü. Çıkan çatışmalarda, bugüne dek 82 kişi hayatını kaybetti ve 1800 kişi yaralandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle