Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tayland’da katliam korkusu

  Hürriyet Haber
  17.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümetin istifası talebiyle başkentte barikat kuran Taylandlı muhaliflere, “kadınlar ve yaşlılar ayrılsın” ültimatomu verildi. Müzakere teklifini de geri çeviren hükümetin, kanlı bir operasyona girişmesinden korkuluyor.

  TAYLAND'DA KIZIL KIYAMET

  BANGKOK SOKAKLARI KAN GÖLÜNE DÖNDÜ / FOTO GALERİ

  TAYLAND’da geçen perşembe gününden bu yana tamamı sivil 33 kişinin ölümüne yol açan hükümet karşıtı göstericilerle askerler arasındaki çatışmalar iç savaşa dönüşüyor.

  Başbakan Abhisit Vejjajiva başkent Bangkok’a ilaveten 5 ilde daha sıkıyönetim ilan etti. Bangkok’ta bambu çubuklarla barikatlara giden yollara mevzilenen askerlerin, sivillere rastgele ateç açtıkları öne sürüldü.

  Protestoculara dün verilen “kadınlar ve yaşlılar kampları terk etsin” ültimatomunun da olası bir katliamın işareti olabileceği yorumları yapılıyor. Taylandlı yetkililer, kadın, çocuk ve yaşlıların tahliye edilmesi için Kızılhaç ve diğer bazı tarafsız kuruluşların bölgeye gönderileceğini açıkladı.

  Arabulucu da istemiyorlar

  “Kırmızı Gömlekliler”in liderlerinden Nattawut Saikua, hükümetin “derhal ateşkes emri vermesini ve askerleri geri çekmesini” isteyerek, bu koşulların yerine gelmesi durumunda protestoların durdurulacağını kaydetti. Ancak protestocuları dağıtmaya kararlı olan hükümet bu çağrıyı kabul etmedi. Uluslararası arabuluculuk çağrısı da geri çevrildi.

  Ölümcül meydan okuma

  Bunaltıcı tropik iklimde lastik yakarak yapılan eylemler sırasında göstericilerin neredeyse tamamı yarı çıplak. Bazı göstericiler, ağır silahlarla mevzilenen güvenlik güçlerine ilginç jestlerle meydan okuyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı