Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tayland çark mı ediyor

  Hürriyet Haber
  14.07.2015 - 22:43 | Son Güncelleme:

  Çin’in devlet kanalında yayınlanan Uygur vatandaşlarının elleri kelepçeli ve başlarına siyah çuval geçirilmiş şekilde Çin’e geri götürüldükleri görüntüler tepki çekmeye devam ederken, Taylandlı yetkililerden dün yeni açıklama geldi.

  Tayland hükümet sözcü vekili Sansern Kaewkamnerd, dün yaptığı açıklamada ülkede bekletilen 60’a yakın Uygur için yapılan kimlik tespitinin ardından ülkelerinde herhangi bir terör suçu kaydı olup olmadığına bakılacağını ve herhangi bir sabit suçu bulunmayan Uygurların Çin ya da Türkiye seçeneklerinden istediklerine gidebileceklerini vurguladı. Bazı kesimlerce bu mesaj, geriye kalanların Türkiye’ye gönderileceğinin habercisi olarak yorumlandı. Darbeyle iktidara gelen Tayland Başbakanı General Prayuth Chan-ocha, dün Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplayarak durumu görüştü. Burada Uygurluların Çin’e gönderilip gönderilmeyeceklerinin karara bağlanacağı belirtildi. Tayland’a geçen yıl yasadışı giriş yapmakla suçlandıktan sonra gözaltına alınan gruptan 173 Uygur, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduklarının belirlenmesinin ardından Türkiye’ye, 24’i kadın 109 Uygur ise Çin’e gönderilmişti.

  ENDONEZYA’DA 3 UYGUR’A HAPİS

  Endonezya’da 3 Uygur Türk’ü cihatçı militanlarla birlikte hareket ettikleri iddiasıyla 6 yıl hapse mahkûm oldu. Uygur Türkleri, geçen yıl eylülde Sulawesi adasında Doğu Endonezya Mücahitleri olarak bilinen grubun lideri cihatçı militan Santoso ile görüşmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Hükümlülere sahte Türk pasaportu taşıdıkları suçlaması da yapılmıştı.

  Etiketler: Tayland , uygur
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı