GeriDünya 'Tavuk Bush' ifade özgürlüğü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Tavuk Bush' ifade özgürlüğü

'Tavuk Bush' ifade özgürlüğü
refid:5007491 ilişkili resim dosyası

ABD'de bir temyiz mahkemesi, üzerine Başkan George Bush'u bir tavuk olarak resmeden, eski alkolik ve kokain kullanıcı olarak gösteren tişört giyen öğrencinin ifade özgürlüğü hakkını kullandığına hükmetti.

Manhattan'daki gezici temyiz mahkemesi, savaş karşıtı bir gösteride aldığı tişörtü Mayıs 2004'te 13 yaşındayken giydiği okulunda, tişörtünün üzerindeki çizim ve yazıların kapatılmasını isteyen okul yöneticileri aleyhine dava açan öğrenci Zachary Guiles'in söz konusu tişörtü giyme hakkı bulunduğu, okulun da Guiles'in ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiği sonucuna vardı.

Guiles'in Vermont Williamstown'daki lisenin ortaokul bölümündeyken giydiği tişörtün önünde Bush'un adıyla birlikte “Tavuk-Şahin-Başkan” sözleri, sözcüklerin altında da Bush'un bir tavuk gövdesi üzerinde başı miğferli portresinin bulunduğu, tişörtün diğer tarafında da Bush'un elinde içkiyle gösterildiği, kokain bağımlısı olduğu şeklinde ifadeler bulunduğu belirtildi.

Okul yönetimi tarafından tişörtünü ters çevirerek giymesi ya da yazı ve resimleri bantlaması ya da değiştirmesi istenen öğrencinin, ertesi gün okula tişörtünün yazı ve resimlerinin üzeri bantlı ve bantın üstünde de “sansürlü” yazısı karalayarak geldiği, ardından da okul yetkilileri aleyhine bölge mahkemesine dava açtığı kaydedildi. Guiles'in, alt mahkemenin okul lehine karar vermesinden sonra ise temyize başvurduğu belirtildi.

Okul yönetimi, tişörtteki görüntülerin saldırgan olduğunu çünkü okulun uyuşturucuyla mücadele mesajına zarar verdiğini savundu. Okulun tişörtün hiçbir yerini sansürlemeye hakkı olmadığı kaydedilen üst mahkemenin kararında ise “resimlerin, Guiles'in vermek istediği siyasi mesajının önemli bir parçası olduğu, uyuşturucu karşıtı (ve Bush karşıtı) mesajını vurguladığı” ifade edildi.

Öğrencinin avukatı Stepher L. Saltonstall, temyiz mahkemesinin kararının, okullarda nelerin sansürlenebileceğine ilişkin önceki karardan bir adım daha ileri olduğunu belirterek bu davada kendisinin gördüğünün, okulların, siyasi tişörtleri çok sınırlı koşullar hariç, küfür ya da cinsel göndermeler kullanılması dışında sansürleyemeyeceği ilkesinin desteklendiği olduğunu söyledi. Beyaz Saray tarafından mahkeme kararıyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle