GeriDünya Tavşan hücresinden penis üretildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tavşan hücresinden penis üretildi

Tavşan hücresinden penis üretildi
refid:12913822 ilişkili resim dosyası

Amerikalı bilim insanları, tavşan hücreleri kullanarak laboratuvar ortamında tavşan penisi üretmeyi başardı.

Yeni organlarını kullanan deney tavşanları baba oldu. Bu adım, diğer organların da laboratuvar ortamında üretilmesi için dönüm noktası sayılıyor. 
Wake Forest Üniversitesi’nden, ürolog Dr. Anthony Atala başkanlığın-daki bir ekip tarafından yürütülen çalışmada, tavşanın kendi hücreleri kullanıldığı için vücudun yeni organı reddetme ihtimali bulunmuyor. Atala’nın ekibi, önce tavşan penisinin tüm yaşayan hücrelerini çıkararak bir ‘iskelet’ elde etti. Ekip, daha sonra başka bir tavşandan küçük bir parça penis dokusu aldı. Bu dokular, daha sonra kalıp vazifesi gören iskelet üzerinde gelişti.
Üretim aşaması için 18 yıldır çalıştıklarını belirten Dr. Atala, bu yöntemin gelecekte penisinden doğuştan kusur bulunan, penis kanseri yüzünden ya da yaralanma yüzünden dokusu zarar görmüş hastalar için umut olabileceğini belirtti. Uzman ürolog olduğu için penis üzerinde çalıştığını belirten Dr. Atala, “Daha önce klitoris dokusu üretmiştik. Şimdi ise böbrek ve karaciğer üretmek için çalışmalara başladık” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle