Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tasarruflu lambada büyük tehlike

  Mustafa Karakuş/hurriyet.com.tr
  26.08.2009 - 17:20 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği ülkeleri 1 Eylül tarihinden itibaren zorunlu olarak tasarruflu lamba uygulamasına geçiyor ancak sözkonusu lambaların sağlık için büyük tehdit oluşturduğu belirtildi.

  Avrupa Birliği ülkeleri 1 Eylül tarihinden itibaren tasarruflu lamba kullanımını zorunlu hale getiriyor. Bu tarihten itibaren AB sınırları içindeki her evde sadece tasarruflu lambalar kullanılacak. Ancak bilim insanları tasarruflu lambaların beraberinde büyük bir tehlike taşıdığını belirtiyor.      

  Yasak öncesi açıklama yapan Alman bilim insanı ve ışık uzmanı Alexander Wunsch, tasarruflu lambaların baş ağrısından tutunda kansere kadar birçok hastalığa davetiye çıkardığını söyledi. Wunsch ampullerin yerini alacak bu lambaların yanlış kullanımı halinde kalp hastalıkları, diabet, sinir sistemi bozukluğu, göğüs ve protast kanserine neden olabileceğini belirtti. Wunsch ampullerin yaydığı ışınların doğal olduğunu ancak tasarruf lambalarının yaydığı ışınların kansorojen etkisi olduğunu söyledi. Tasarruf lambalarının içeriğinde bulunan cıvanın da insan sağlığı için büyük tehlikeler barındırdığını ifade eden Wunsch, "Politikacılar ve çevre örgütlerinin tasarruf lambası gibi cıva içeren ürünlere neden karşı çıkmadığını anlamış değilim" dedi.

  Göz doktoru Bernhard Lachenmayr da ışık kırmayan lens takan kişilerin gözlerinde kalıcı hasarlar meydana gelebileceği uyarısında bulundu.


  DÜNYADAN KISA KISA...

  ÇİN FUHUŞ OPERASYONUNDA 3 BİN KİŞİYİ TUTUKLADI
  Çin Güvenlik Bakanlığı yaptığı açıklamada, Temmuz ayında ülke genelinde yapılan fuhuş operasyonlarında 3.311 kişinin tutuklandığını duyurdu. Şinhua ajansının haberine göre, fuhşa teşvik etmek ve reşit olmayan kızlara zorla fuhuş yaptırmak suçlarından tutuklanan kişilerin bağlantılı olduğu, birçoğu uluslararası faaliyet gösteren 457 çete de çökertildi.

  İNTERNETİN EN TEHLİKELİ İSİMLERİ
  ABD'de bir teknoloji güvenlik şirketi, internetten bazı ünlülerle ilgili arama yapmanın potansiyel virüs kapma ihtimali yüzünden çok tehlikeli olduğunu, aranması en sakıncalı ünlünün de Jessica Biel olduğunu duyurdu. Antivirüs yazılım şirketi McAfee'nin raporuna göre, 27 yaşındaki Biel ile ilgili arama yapan her 5 kişiden biri, bilgisayarını çökertecek bir siteye yönlendiriliyor. Biel'i Beyonce, Jennifer Aniston, Tom Bray ve Jessica Simpson takip ediyor. ABD Başkanı Barack Obama ve eşi listede sırasıyla 34 ve 39. sırada yer alıyor.

  CASTRO: AŞIRI SAĞ OBAMA'YI SAF DIŞI EDECEK
  Küba lideri Fidel Castro, ABD'deki aşırı sağın, Başkan Barack Obama'yı saf dışı edebilmek için elinden geleni yapacağını söyledi. Resmi internet sitesi "Cubadebate.cu"da görüşleri yayımlanan Castro, "Obama'nın hegemonyacı kapitalist sistemi değiştirmeye ne niyeti, ne de gücü var, ama yine de aşırı sağ onu devreden çıkarmak için çalışacaktır" ifadesini kullandı. 

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı