GeriDünya Tasarıda son dakika
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tasarıda son dakika

Tasarıda son dakika
refid:7455926 ilişkili resim dosyası

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, bugün soykırım iddialarını içeren Ermeni karar tasarısını ele alıyor. Türkiye, tasarının genel kurul gündemine getirilmemesi için başta ABD Başkanı Bush nezdinde olmak üzere büyük bir seferberlik yürüttü.

Son dakika gelişmeleri şöyle:

Gül’den Bush’a mektup "Girişimleriniz için teşekkür ederiz. Ancak tasarının kabulü Türk-Amerikan ilişkilerine zarar verir."

Washington’a heyet Egemen Bağış, Şükrü Elekdağ, Gündüz Aktan ABD’de lobi yapıyor: "Tasarının yeri çöp tenekesidir."

Yahudiler devrede Türk Musevi Cemaati, Washington Post ve Washington Times’a ilan verdi, tasarı kabul edilmesin çağrısında bulundu.

106 sayılı sözde Ermeni soykırım tasarısı, bugün Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi’nde ele alınacak. Türkiye, komiteden kolayca geçmesi beklenen tasarının genel kurul gündemine alınmaması için son dakikaya kadar girişimlerini sürdürdü.

Gül’den Bush’a mektup

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı George W. Bush’a, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusundaki tasarıyla ilgili bir mektup gönderdi. Gül mektubunda, Bush’a bu konudaki girişimleri için teşekkür etti, tasarının kabul edilmesi halinde iki ülke ilişkilerinde yaratacağı ciddi sıkıntılara dikkat çekti. Kabul edilmemesi için "yoğun" çaba harcayan Başkan Bush Yönetimi’ne rağmen, karar tasarısının Genel Kurul’dan onay alacağına inanılıyor.

Washington’a heyet

AKP’li milletvekili Egemen Bağış, CHP’li milletvekili Şükrü Elekdağ ve MHP’li milletvekili Gündüz Aktan, tasarının Türk-Amerikan ilişkileri üzerinde yaratabileceği olumsuz etkileri anlatmak üzere Washington’a gitti. Bağış, "Endişeliyim, çünkü Türkiye’nin tarihine ve bugününe ipotek koymak isteyen bir kısım etnik milliyetçilerin ABD’de yeni bir hamlesiyle karşı karşıyayız" dedi. Bağış, bu kesimi "Ermeniler" olarak tanımlamak istemediğini, bu kesimin Ermeni ulusunu temsil etmediğini belirtti.

ABD Kongresi’ndeki tasarıyı, "bağnaz ve yobaz, ırkçı, milliyetçi militanların, oy ve seçmen baskısına karşı savunmasız ABD Kongresi’nin zaaflarını kullanarak Türkiye’ye karşı yeni bir girişim çabası" olarak değerlendiren Bağış, "Bu karar tasarısının ait olduğu yer çöp tenekesidir. Bu kağıdın buruşturulup çöp tenekesine geri dönmesi için Washington’dayız" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle