GeriDünya Tarihi duruşma bugün başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarihi duruşma bugün başlıyor

ABD Başkanı Bill Clinton, ABD Senatosu'nda bugün yargılanmaya başlayacak. 130 yıldır ilk kez yapılacak azil duruşması konusundaki usul tartışmaları son dakikaya kadar sürdü.

Dün yemin ederek göreve başlayan 55 Cumhuriyetçi ve 45 Demokrat senatörün jüri görevi yapacağı duruşmaları Yüksek Mahkeme Başkanı William Rehnquist yönetecek. Adalet Komisyonu Başkanı Henry Hyde başkanlığındaki 13 Temsilciler Meclisi üyesinden oluşan heyet iddia makamı gibi görev yapacak.

Bugünkü duruşma şöyle başlayacak :

Senato Genel Sekreteri, saat 11.00 (TS ile 18'de), Temsilciler Meclisi heyetini, azil taleplerini sunmak üzere Senato Genel Kurul Salonu'na davet edecek. Heyet, salonda kendileri için hazırlanan özel bir masada yerini alacak.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu üyelerinden James Sensenbrenner, Clinton'ın yeminli yalan söylemek ve adaleti engellemek suçlarından dolayı azlini isteyen iddianameyi okuyacak.

İddianame okunduktan sonra, Temsilciler Meclisi Heyeti salondan ayrılacak.

Bu aşamada, Senato duruşmaya hazır olduğunu Yüksek Mahkeme Başkanı Rehnquist'e bildirecek.

Yüksek Mahkeme Başkanı saat 13.00'te (TS 20.00'de) Senato Genel Kurul Salonu'na gelecek ve yemin edecek. Başkan yemin ettikten sonra, jüri görevi yapacak Senato üyelerini yemin ettirecek.

Bundan sonra, 11 Ocak Pazartesi günü sabahı toplanmak üzere duruşmaya ara verilecek.

TARTIŞILAN KONULAR

Senatoda yargılamanın nasıl bir süreç izleyeceği konusunda görüş birliği sağlandı ama esasa yönelik usul tartışmaları bir türlü sonuçlanmadı. Bu alanda üç görüş çatışıyor. Bunlar şöyle sıralanıyor:

Temsilciler Meclisi Heyeti, iddialarını ve delillerini bir duruşma gününde ortaya koysun. Clinton'ın avukatları bir duruşma gününde iddialara cevap versin ve hemen ardından Başkan'ı görevden almaya yeterli 67 oy olup olmadığını anlamak amacıyla bir ön oylama yapılsın. Bu sayıya ulaşılamazsa duruşmalara son verilsin ve Clinton'a tekdir ve para cezası veren teklif görüşülmeye başlansın.

Çoğunluğunu Cumhuriyetçilerin oluşturduğu bir grup ise, duruşmaların normal yapılmasını ama tanık sayısı kısıtlı tutularak en çok üç hafta içinde bitmesini istiyor.

Tartışılan üçüncü görüş ise, hiçbir kısıtlama yapılmamamsı ve duruşmaların tüm tanıkların dinlenmesinden sonra tamamlanması yolunda. Bu öneri kabul görürse Clinton'ın Senato'da yargılanması aylarca sürebilecek.

BEYAZ SARAY ENDİŞELİ

ABD Senatörlerinin hangi partiden olursa olsun, jüri Üyesi olarak yemin ettikten sonra kende vicdanlarına göre bağımsız davranacaklarına ilişkin genel görüş, iş uzadıkça ibrenin Clinton aleyhine dönmesinden endişe eden Beyaz Saray'ı enişelendiriyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle