Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tanzanya'da batıl inanışlardan dolayı işlenen "albino cinayetlerine" bir yenisi daha eklendi

  AA
  19.02.2015 - 16:19 | Son Güncelleme:

  Tanzanya'da evinden kaçırılan bir yaşındaki albino çocuğun cesedi, ormanlık alanda elleri ve ayakları kesilmiş halde bulundu.

  Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkenin kuzeydeki Geita eyaletine bağlı Chato kentinde pazar günü annesinin yanından kaçırılan bir yaşındaki albinolu Yohanna Bahati'nin cesedi, evlerinin 5 kilometre ilerisindeki ormanlık alanda, elleri ve ayakları kesilmiş vaziyette bulundu.

  Polisin olayla ilgili başlattığı soruşturmada albino çocuğu kaçırdığı iddia edilen 2 kişiyi gözaltına aldı.

  Tanzanyada batıl inanışlardan dolayı işlenen albino cinayetlerine bir yenisi daha eklendi

  BÜYÜCÜLER CİNAYETE TEŞVİK EDİYOR
  Soydan geçen bir metabolizma hastalığı olarak bilinen albinizmin görüldüğü kişilere "Albino" deniliyor. Tanzanya'da resmi verilere göre 15 bin kadar albino yaşıyor.

  Bölgede, "albinoların organlarının çeşitli hastalıklara iyi geldiğine inan" yerel dinlere mensup büyücüler, albino cinayetlerini teşvik ediyor. Cinayete kurban giden albinoların organları büyücülükte kullanılırken bunlarla cinsel ilişkiye girmenin "AIDS'i tedavi ettiğine" de inanılıyor.

  Hükümetin aldığı koruma tedbirlerine rağmen resmi rakamlara göre, albinolara yönelik ülkede yılda ortalama 100 kadar cinayet, kaçırma, tecavüz ve saldırı vakası yaşanıyor.

  TÜRKİYE 'ALBİNO KÖYÜ' KURMAK İSTİYOR
  Tanzanya Hükümeti, geçen ay albino cinayetlerinin önüne geçebilmek için ülkede "büyücülüğü yasakladığını" duyurmuştu.

  Türkiye, albinoların "güvenlik tehlikesi olmadan eğitimi ve yaşamlarını sürdürebilmesi için" Tanzanya'da bir "Albino köyü" kurmayı planlıyor.

  Tanzanyada batıl inanışlardan dolayı işlenen albino cinayetlerine bir yenisi daha eklendi

  BM de Kızılhaç ile bir çok sivil toplum örgütü ve yardım kuruluşu albino cinayetlerinin önüne geçilebilmesi için Tanzanya Hükümeti'ne yardımda bulunuyor ve yeni projeler üzerinde çalışıyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı