Dünya Haberleri

DÜNYA

  Tampon bölge yeniden masada

  Deniz ZEYREK/ANKARA
  12.09.2014 - 01:21 | Son Güncelleme:

  ABD Savunma Bakan Yardımcısı Derek Chollet, Savunma Bakanı Chuck Hagel’in özel bir liste ile gelmediğini söylese de ABD Başkanı Obama’nın açıkladığı “IŞİD ile Mücadele Eylem Planı”nda Türkiye’ye önemli roller düşüyor.

  Ancak Türkiye iki önemli kaygısı nedeniyle ABD planına mesafeli duruyor. Irak’ta, IŞİD’in elinde bulunan tek bir vatandaşının bile kılına zarar gelmemesini isteyen Türkiye, olası Koalisyon operasyonunun sonucunda ortaya çıkacak yeni göç dalgası ihtimaline karşı da sınırının dışında tampon bölge istiyor. Obama’nın açıkladığı strateji konusunda Türkiye’nin hem genel hem de ayrıntılı tavrı netleşti. Ankara, talepler konusunda öncelikle “ilkesel” bir çerçeve ortaya koydu. Bu çerçeve, “askeri harekâta, Iraklı ve Suriyelilerin eğitimi de dahil hiçbir şekilde destek vermeme” olarak belirlendi.

  4 ADIMDAN 2’SİNE SARI IŞIK

  ABD Başkanı Obama’nın açıkladığı eylem planındaki dört madde konusunda Ankara’nın belirlediği pozisyon şöyle:
  1- Sistematik hava saldırıları: İncirlik hiçbir operasyonel uçuşta kullanılmayacak.
  2- Sahada teröristle mücadele eden güçlere destek: Türkiye, askeri eğitimi de harekâtın bir parçası olarak gördüğünden, bu konuda da bir görev üstlenmeyecek.
  3- Ekonomik, istihbarat, yabancı savaşçıların katılımının önlenmesi: Türkiye-Suriye sınırı IŞİD militanları için önemli bir geçiş noktası olmuştu. Türkiye son dönemde önlemlerini artırdı, ancak gümrük kapılarında ve çevresinde tam kontrol sağlanamadığından geçişler kısmen de olsa sürüyor. Ankara bu konudaki önlemlerini artıracak. İstihbarat paylaşımı sözkonusu olacak, ancak Türkiye, göçmenler nedeniyle zaten ekonomik yük altına girdiğinden ekstra bir ekonomik destek vaat etmeyecek.
  4- İnsani yardımlar: Türkiye, Irak ve Suriye’deki savaşın mağdurlarına yönelik insani yardımlarını sürdüreceği gibi, batılıların söz konusu çabalarına da destek verecek. Hava sahası ve uluslararası üsleri insani yardım amaçlı olarak kullanılabilecek.

  TÜRKİYE’NİN ABD’DEN İSTEĞİ

  Türkiye’nin ABD ile pazarlıklarda öne çıkardığı en önemli konu ise IŞİD’e yönelik operasyonların ardından özellikle Suriye’den yeni bir göç dalgası. Bu nedenle, Ankara’nın koalisyondan isteği, olası göçmenlerin Suriye topraklarında karşılanması, insani yardımların sözkonusu bölgelerde teslim edilmesi yönünde.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı