GeriDünya Talim ve Nabi Tayfunu 102 can aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talim ve Nabi Tayfunu 102 can aldı

Çin’i vuran Talim tayfunu nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 97’ye çıkarken, Japonya’yı etkisi altına alan Nabi tayfununda da 5 kişinin öldüğü 100 bin insanın da evlerini terk ettiği açıklandı.

Hızı saatte 144 kilometreyi bulan Nabi tayfunu nedeniyle Japonya’da 500’den fazla uçağın kalkışı ertelenirken, Başbakan Juniçiro Koizumi seçim çalışmalarını durdurarak bir kriz masası oluşturdu.

Japonya’yı geçen ay vuran Mawar tayfunu bir kişinin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu. Japonya’yı geçen yıl 10 tayfun tahrip etmiş ve bunlardan en ağırı olan Togake tayfununda 90 kişi hayatını kaybetmişti.

Çin’i vuran Talim tayfununda ise ölenlerin sayısı 97’ye çıkarken 30 kişinin halen kayıp olduğu bildirildi. Talim, Çin’in Fujian, Anhui, Jiangxi ve Zhejiang eyaletlerini etkisi altına aldı. Yetkililer, Talim’in ekonomiye doğrudan yaptığı zararın 12,5 milyar Yuana (yaklaşık 2 milyar 60 milyon YTL) ulaştığını, bu rakamın da rekor olduğunu belirtti.

Talim’in yarattığı sel baskınlardan ötürü 173 bin evde hasar olurken, 66 bini tamamen kullanılmaz duruma geldi. 905 bin hektar ekili alan da sel altında kaldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle