Dünya Taliban'ın son kalesi de düşüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taliban'ın son kalesi de düşüyor

Kuzey İttifakı'nın Taliban'ın son direniş noktası Kandahar kentine girmeye başladıkları öne sürüldü. Molla Ömer ise, "Amerikalılara sürprizimiz var" açıklaması yaptı.

Kabil'de açıklama yapan Kuzey İttifakı'nın Saıvunma Bakan Yardımcısı Bismillah Han operasyonlar konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Ancak Kandahar'da Taliban'la karşı cephe alan Peştun güçlerinin komutanı Muhammed Celal Han kendi güçlerinin de Kandahar havaalanın 5 kilometre doğusuna kadar ilerlediklerini belirtti.

Celal Han, Kandahar kentinin düşmek üzere olduğunu belirtti.

İSMAİL HAN: BİRLİKLERİMİZ KANDAHAR'A GİRMEDİ

Kuzey İttifakı güçlerinin Taliban`ın son kalesi Kandahar`a girdiği yönündeki haber, eski mücahit komutanlardan eski Herat valisi İsmail Han`ın üst düzey yardımcıları tarafından yalanlandı.

İran`da bulunan Nesar Ahmed, ``Birliklerimiz, Kandahar`a girmedi ve İsmail Han hala Herat`ta`` dedi.

İsmail Han`ın Herat`taki bir başka yardımcısı da telefonla yaptığı açıklamada, birliklerinin Kandahar`a girmediğini ve hala Herat`ta olduğunu söyledi.

MOLLA ÖMER: AMERİKALILARA SÜRPRİZİMİZ VAR

Bu arada, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer, Amerikalılar ile savaşmak için yanıp tutuşan 40 bin Taliban'ın hazır beklediğini savundu. Molla Ömer, Amerikalılara da bu güçlerin büyük bir sürpriz yapacağını öne sürdü.

Polonya`nın Wprost dergisine Cuma günü telefonda bir çevirmen aracılığıyla verdiği ve Pazar günü yayınlanacak demecinde Molla Ömer, "Usame Bin Ladin ve adamlarının dünya ile iletişimlerini uluslararası örgütlerin baskısıyla biraz çabuk kestiklerini, ailelerini bile arayamadıklarını" belirtti.

"İyi donanımlı 40 bin Taliban milisinin savaşmak için sabırsızlandıklarını" söyleyen Molla Ömer, "El Kaide`deki kardeşlerimizi cihada daha iyi hazırlanmaları için silahlandırdık. Amerika sürprizlere hazır olsun" diye konuştu.

Derginin Dış Haberler Müdürü Jaroslaw Gizinski, demeçle ilgili olarak bugün AFP`ye yaptığı açıklamada, "mülakatın çevirmenler aracılığıyla yapıldığını, ancak görüşlerin Molla Ömer`e ait olduğuna kuşku bulunmadığını" söyledi.

Gizinski, Molla Ömer`in telefonda bizzat konuşmadığını, bu nedenle ellerinde Taliban liderinin ses kaydı bulunmadığını belirtti.

Gizinski, Kuzey İttifakı`nın askeri operasyonlarının sürmesine karşın, uydu telefonu aracılığıyla Taliban`la teması sürdürdüklerini belirterek, bu görüşmenin de Kuzey İttifakı`nın sağladığı kolaylıkla yapıldığını kaydetti.

ASKERLERE GERİ ÇEKİLMEYİN ÇAĞRISI

Taliban lideri Molla Ömer, kendisine bağlı milislerden telsiz aracılığıyla, hala ellerinde olan bölgeleri bırakmamalarını istedi.

Pakistan sınırındaki Taliban kaynaklarının açıklamalarına göre, Molla Ömer, telsizle Taliban milislerine şöyle seslendi: "Bu aşiretlerin değil, İslam'ın sorunu. Mevzilerinizi bırakmayın ve savaşın. Hiçbir bölgeyi boşaltmayın."

Taliban karşıtı Peştu liderleri, Taliban yetkilileriyle ellerinde kalan yerlerin teslimi için görüşmeler yapıyorlar. Peştu'ların, Taliban'ın karargahı ve elindeki son kent olan Kandahar'da barışçı çözüm için bölgeye bir heyet gönderdiği de belirtiliyor

ÜST DÜZEY YETKİLİLER, PAKİSTAN`A İLTİCA ETTİ İDDİASI
   
Molla Ömer'in bu çağrısının ardından Afganistan`daki Taliban yönetimine mensup çok sayıda üst düzey yetkilinin Pakistan`a iltica ettikleri öne sürüldü.

CBC televizyonunda yayınlanan Gece Haberleri programında yeralan haberde, iltica eden üst düzey yetkililer arasında Taliban yönetiminin askeri istihbarat başkanı ile 2 bakanın bulunduğu belirtildi.

Haberde adı açıklanmayan ilticacı bakanlardan birinin, Taliban yönetiminin lideri Molla Muhammet Ömer`in ``aptalca ve tehlikeli yöntemlerinden bıktığını`` söylediği kaydedildi. Ancak gözlemciler, buhaberin doğruluğunun henüz teyid edilemediğin ifade ediyorlar.

Öte yandan haberle ilgili yorumda bulunan ABD Savunma Bakanlığı sözcülerinden Amiral John Stufflebeem, ABD`nin iki aydan beri Afganistan`da yürüttüğü askeri harekatın Taliban ve El Kaide komuta zincirini parçaladığını belirtti. Stufflebeem, ``ABD ordusu tarafından Taliban yönetimi mensuplarını iltica etmeye çağırmak amacıyla havadan atılan broşürler ve Afganistan`a yapılan radyo yayınlar semeresini veriyor`` yorumunda bulundu.

MOLLA ÖMER VE LADİN HAYATTA

Kuzey İttifakı yetkilileri, Usame Bin Ladin ve onu misafir eden Taliban lideri Molla Muhammed Ömer`in yaşadığını ve halen Afganistan`da olduğunu öne sürdü.

Habil, Bin Ladin`in büyük olasılıkla Afganistan`ın doğusunda Pakistan sınırı yakınlarında dağlık bir bölgede ya da Taliban kalesi durumundaki Kandahar yakınlarında bir bölgede saklandığını ileri sürdü.

İttifak yetkilisi, ABD`nin Afganistan operasyonu 54. gününe girmesine rağmen, Bin Ladin`i himaye eden Taliban lideri Molla Muhammed Ömer`in yaşadığını ve Afganistan`da olduğunu belirterek, Amerikan saldırıları nedeniyle Ömer`in Taliban hareketinin üstün özelliklerinin sona erdiğini ve savaşçılarının ülkenin güney ve doğusundaki dar bir bölgede sıkıştığını ifade etti.

Habil, Bin Ladin ve Molla Ömer`in saklandığı yerler hakkında kesin bilgi vermezken, ``Onların bulunduğu yer hakkında iki olasılık var`` dedi. Haber kaynaklarının kim olduğu hakkında bilgi vermekten kaçınan Habil, bu yerlerin doğudaki Celalabad şehri yakınlarındaki Nangahar eyaletinin doğusundaki Safi Koh dağlarının bulunduğu bölge ve güneydeki Kandahar kentinin etrafındaki dağlık bölge olabileceğini söyledi.

Habil, ABD güçlerinin henüz Molla Ömer ve misafiri Bin Ladin`i niçin ele geçiremediği hakkında ittifakın ne düşündüğü sorusuna ise ``Çok ilginç bir soru, bunu Amerikalılara sorabilirsiniz`` yanıtını verdi.   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle