GeriDünya Taliban'ı vuran Türklerdir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taliban'ı vuran Türklerdir

Özbek General Raşid Dostum, Usame bin Ladin'in Afganistan'da artık barınamayacağını söyledi. Taliban diye birşey kalmadığını iddia eden Dostum, ‘‘Biz Türk askeriyiz. Önemli işleri burada Türkler yapıyor. Taliban'ı vuran Türklerdir’’ dedi.

Afganistan'daki Özbek Lider General Raşid Dostum, ‘‘Kuzey'de savaş bitti, Taliban kalmadı’’ dedi. Afganistan'da 7 milyon Türk bulunduğunu, Türkiye'nin Afganistan'ın geleceğinde çok önemli rol oynayacağını söyleyen Dostum, ‘‘Türk askeri gelirse iyi olur. Üniforma versin. Biz Türk askeriyiz. Burada 30-40 bin asker var. Savaşıyorlar. Önemli işleri Türkler yapıyor. Taliban'ı vuran Türklerdir. Biz Türklere minnetarız’’ dedi.

General Dostum, DHA'yı, Mezar-ı Şerif'e 150 kilometre uzaklıktaki Şibirgan'da halkın ‘‘Dostum'un Sarayı’’ dediği 42 yataklı muazzam misafirhanesinin ‘kral dairesi’nde ağırladı.

Esir komutanlar misafirhanede

‘‘Kuzey Afganistan aslında Güney Türkistan'dır. Burada Tirbendi Türkistan Dağları var. Bu dağların hepsini aldım’’
diyen Dostum, şöyle devam etti:

‘‘Taliban'ın en büyük komutanlarından Belh Şehri Valisi Molla Nurullah Nuri, Molla Fazıl misafirhanemde kalıyorlar. İnsanlık için komutanları ve esirleri BM'ye teslim edeceğiz. Onlar ne yaparsa yapsın.’’

LADİN’İN SONU ARTIK GELDİ

Usame bin Ladin'in de sonunun geldiğini öne süren General Raşid Dostum, ‘‘Çok kısa zamanda ya ölür, ya da buradan kaçar. Afganistan'da daha fazla barınamaz. Millet ona karşı’’ dedi.

SEÇİMDE EN AZ İKİNCİ OLURUM

‘Seçim olsa, ne gibi bir rol üstlenmek istersiniz?’
sorusunu yanıtlamadan önce Afganlı doktor, mühendis ve aydınlardan gelen tebrik mektuplarını gösteren Dostum, ‘‘Seçim olsa, Afganistan'da ilk isim ben olmasam bile ikinci kişi muhakkak ben olurum. Tüm gençler, kadınlar, aydınlar benim tarafımda. Milletin başı değil, kuzeyde ve Türklerin başı olmak istiyorum. Türklerin hakkına, hukukuna sahip çıkacak bir hükümet gelene kadar benim olmam şart’’ yanıtını verdi.

Bonn'da yapılan toplantıdan da rahatsız olduğunu hissettiren Dostum, ‘‘Bir delege istediler. Kafam attı. Kuzey Afganistan'da büyük bir millet var. Yaklaşık 10 milyon insan yaşıyor. Bir temsilci olur mu?’’ dedi.

ÇOCUKLARIMI ÇOK ÖZLEDİM

Dostum,
Afganistan sorununun çözülmesinde Türkiye'nin önemli rolü olması gerektiğini ısrarla vurguladı.

Türkiye'deki ailesinin gözünde tüttüğünü söyleyen Dostum, şöyle devam etti: ‘‘Afganistan'a dönerken çocuklarımı orada bıraktım. Hepsini çok özledim. Bir ay sonra Türkiye'ye ailemi görmeye geleceğim.’’

Raşid Dostum,
ikinci eşi ve iki kızının Türkiye'den Afganistan'a döndüğünü de söyledi.


Dostum'dan Cenk Kalesi gerçeği

Taliban'
ın 450 askerinin öldüğü Cenk Kalesi'ndeki katliam iddialarını gülünç bulan General Raşid Dostum, bu çatışmanın nasıl başladığını şöyle anlattı: ‘‘Emniyet Müdürüm Seyid Kamil esirlerin üstünü ararken, birdenbire el bombası atıyorlar. Kamil yaralanıyor. Silahını alıyorlar ve böylece savaş çıkarıyorlar. Silah deposunu alıp savaş yaptılar. Canım Kale-i Cengi'yi harap ettiler.’’

Taliban diye birşey kalmadı

Taliban
yönetimine karşı ilk mücadeleyi ben başlattım diyen Dostum, savaşı da şöyle anlatıyor: ‘‘Sonra savaş Herat'a, Kabil'e sıçradı. Tüm Taliban güçleriyle ben savaştım. Taliban'ı yıkan Türklerdir. 'Taliban yanlılarını Dostum öldürtüyor' diye söylentiler yayıyorlar. Benim için Özbek, Peştun, Hazara, Tacik arasında fark yok. Ben Taliban gibi, kötü gözle bakmıyorum. Çok Özbek, Hazara, Tacik öldürdüler. Taliban diye birşey kalmadı artık.’’

Ladin'e yardım eden bir tek Türk yok

Kunduz
'da, Afganistan'a savaşmaya gelen Taliban yanlısı birçok savaşçıyı esir aldığını anlatan Dostum, ‘‘Çeçen, Arap, Pakistanlı var ama Usame Bin Ladin'in yardımcıları arasında bir tek Türk yok’’ açıklamasını yaptı.

Esirlere kötü muamele ettiklerine ilişkin haberleri yalanlayan Özbek Lider Dostum, ‘‘Bazen kendi yemeğimizi bile onlara veriyoruz. Savaşta tabii ki insan öldürülüyor. Benim de Kale-i Cengi'de 40 askerim şehit oldu. Büyük komutanlarımı kaybettim. Hastaneler yaralı askerimle dolu. Esirleri öldürmüyoruz. İşimiz yok, onları mı öldüreceğiz. Bir iki tanesi yaralıydı. öldü. Onları da gömdüm. Bu kadar kişiyi öldüremeyiz ki’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle