Dünya Taliban sözcüsü Rahmetullah Yale’de okuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taliban sözcüsü Rahmetullah Yale’de okuyor

Taliban sözcüsü Rahmetullah Yale’de okuyor

Afganistan’da devrik Taliban rejiminin eski sözcüsü olan Rahmetullah Haşimi (27), şimdi ABD’nin en seçkin üniversitelerinden Yale’de öğrenci. Taliban’ın ve El Kaide’nin ABD’nin eline geçen üyeleri Guantanamo’da çürürken, Haşimi Yale’de ilim-irfan alıyor. New York Times Magazine’deki habere göre, El Kaide lideri Usame bin Ladin ile zaman geçiren ve Taliban rejiminin "gezgin büyükelçisi" olarak anılan Haşimi terörizm konusunda dersler de alıyor ve özel bir kursla İngilizcesini geliştiriyor.

İlk kez 1998 yılında, Afganlı kadınların kırbaçlanması ve stadyumlarda toplu idamların başlaması üzerine Taliban’ın ahlaki yasaları hakkında ciddi endişeler duymaya başladığını belirten Haşimi, ABD’deki 11 Eylül terör eylemlerinin ardından Amerikan bombardımanından korktuğu için Afganistan’dan komşu Pakistan’a kaçtığını söyledi.

Haşimi, ABD’ye gidiş macerasını da şöyle anlatıyor: "2004 yılında, eski bir Taliban bakanı, Amerikalılar nezdinde adımı temizlemem için beni Kabil’e dönmeye ikna etti. Guantanamo’ya gönderilmekten korkuyordum ama, yine de dediğini yaptım. Biri kadın, iki Amerikalı ile yaptığım görüşmelerden sonra bana ’gidebilirsin’ dediler. Amerikalı bir arkadaşım, Yale Üniversitesi’ne başvurmamı tavsiye etti. Pakistan’daki ABD Büyükelçiliği’nden bir öğrenci vizesi aldım ve ABD’ye uçtum."

GUANTANAMO YERİNE YALE

Artık kısa sakallı olan ve aylar sonra yeni çevresine uyum sağlamaya çalışan Haşimi, Pakistan’da bıraktığı karısı ve oğluyla irtibatı koparmamaya çalışıyor, bir yandan da Harvard Üniversitesi ile Yale Üniversitesi’nin futbol maçlarına gidiyor. Haşimi, "Bir bakıma ben dünyanın en şanslı insanıyım. Guantanamo’ya gidebilirdim, onun yerine Yale’deyim" diyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle