GeriDünya Taliban militanlarının günlük maaşı 70 dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  52
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taliban militanlarının günlük maaşı 70 dolar

Taliban militanlarının günlük maaşı 70 dolar

Afganistan'ın Helmand vileyeti Emniyet Müdürü Cuma Gül Himmet, Taliban terör örgütünün güvenlik güçlerine karşı savaşmak için her bir üyesine günde 70 dolar ödediğini bildirdi. Bu hesapla bir Taliban militanının aylık maaşı Türk Lirası'na vurulduğunda 4 bin 500 liraya denk geliyor. Bu da 2014 yılında aylık maaşı 2 bin 216 lira olan ortalama bir memur maaşının iki katı. Hatta aylık maaşı 3 bin 790 lira olan kaymakam maaşından veya 4 bin 200 lira olan uzman doktorun maaşından bile fazla!

Tolo News TV'nin internet sitesine yer alan haberine göre, Afganistan Helmand vileyeti Emniyet Müdürü Cuma Gül Himmet, "bölgedeki ülkeler ile Arap ülkelerin açık bir şekilde Taliban başta olmak üzere değişik terör örgütlerine mali ve askeri destek verdiğini" iddia etti.

HANGİ MEMUR NE KADAR MAAŞ ALIYOR?


Afgan güçlerine karşı çatışan militanların yabancı kaynaktan maaş aldıklarını vurgulayan Gül Himmet, "Taliban'ın uzun süredir Helmand vileyetine bağlı Sangin ilçesinde Afgan güçleriyle çatışmalar devam ediyor. Üye kazanmasında en etkili faktörlerden birinin de militanlarına sağladığı yüksek maaşlardır. Afganistan Güvenlik Güçleri'ne verilen maaşın kaç kat daha üzerindedir" ifadesini kullandı. Gül Himmet ayrıca, üç aydan beri Afgan güvenlik güçlerinin Helmand'daki Sangin, Musa Kala, Nave, Nad Ali ve Marja ilçelerinde çatıştığını ve bazı ilçelerde ise yeni asker gönderdiklerini bildirdi.

Afgan yetkilileri, Pakistan'ın açık bir şekilde Taliban başta olmak üzere değişik terör örgütlerine destek verdiğini, şun an Pakistan'ın Veziristan bölgesinde 168 terör örgütü bulunulduğunu, Pakistan istihbaratı tarafından bu örgütlere hem eğitim hem de mali destek verildiğini, sonra onları Afganistan ve diğer ülkelerde kullandığını iddia ediyor.

Öte yandan, Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sedik Sediki, "Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm dünyanın Pakistan'ın teröre destek verdiğini bildiğini" savunmuş "Biz Pakistan'dan Birleşmiş Milletler'de şikayetçi olduk. BM, bu konuyu dikkate almalı, yoksa Pakistan'da eğitim gören teröristler tüm dünya için bir tehlike olabilir" ifadesini kullanmıştı.

İddialar doğruysa, Taliban militanları Türkiye'deki doktor, öğretmen, polis, hemşire, kaymakam ve daha birçok kademedeki memurdan daha fazla maaş alıyor demektir.

Taliban militanlarının günlük maaşı 70 dolar IŞİD’DEN ‘YÜKSEK MAAŞLI’ CİHAT


Öte yandan geçtiğimiz günlerde İsrail basınında çıkan bir haberde IŞİD militanlarının ayda 400 dolar kazandığı iddia edilmişti. Taliban militanları bu kıyaslamayla da IŞİD militanlarının yaklaşık beş katı daha fazla para kazanıyor.

130 TALİBAN MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ
Bu arada Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinin Çardere ilçesinde Taliban'a karşı yaklaşık bir aydır süren operasyonlar sonucu 135 kişinin öldüğü bildirildi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Kunduz Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Said Server Hüseyni, Çardere'nin birçok bölgesinin Taliban'ın yönetiminde olduğunu, yaklaşık bir aydır devam eden operasyonlar sonucu tüm bölgelerin devlet kontrolüne geçtiğini belirtti.

Söz konusu operasyonlarda 130 Taliban militanıyla 5 polisin yaşamını yitirdiğini ifade eden Hüseyni, 81 militanla beş polisin de yaralandığını söyledi.

Hüseyni, operasyonlarda çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiğini, bölgedeki 15 polis karakolunun daha da güçlendirilerek takviye ekibi yerleştirildiğini kaydetti.

Taliban örgütünün son zamanlarda Kunduz'da etkin olmaya çalıştığına değinen Hüseyni, böyle bir duruma asla izin vermeyeceklerini vurguladı.

Afganistan'da seçim sürecinin uzamasıyla başlayan saldırılar artarak devam ediyor. Özellikle ülkenin kuzeyinde etkinliğini arttıran Taliban, çoğu ilçenin yönetimini ele geçirmiş durumda. Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin hava saldırılarını yasaklaması, güvenlik güçlerinin işini daha da zorlaştırıyor. Cevizcan, Belh ve Faryab'da son iki haftada çeşitli eylemler sonucu yaklaşık 100 kişi yaşamını yitirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle