GeriDünya 'Taliban lideri Molla Ömer öldü' iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  66
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Taliban lideri Molla Ömer öldü' iddiası

'Taliban lideri Molla Ömer öldü' iddiası
refid:29673498 ilişkili resim dosyası

Afgan yetkililer, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer'in öldüğünü öne sürdü.

Molla Ömer'in öldüğüne ilişkin iddia BBC tarafından ortaya atıldı. BBC'nin haberine göre, Afgan hükümeti ve istihbaratından kaynaklar, Molla Ömer'in iki ya da üç yıl önce öldüğünü söyledi.

AA: PAKİSTAN'DA ÖLDÜ
Afgan hükümetinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, AA muhabirine Pakistan'ın Molla Ömer'in ölümü konusunda Afganistan hükümetine bilgi verdiğini söyledi. Yetkili, Molla Ömer'in iki yıl önce Pakistan'da önemli bir sağlık sorunu nedeniyle öldüğünü savundu.

Afganistan Devlet Başkanlığı Sarayı, Molla Ömer'in öldüğü yönündeki haberi doğruladı. Saraydan yapılan yazılı açıklamada, Molla Ömer'in 2013 yılında Pakistan'da öldüğü bildirildi. Açıklamada, "Afganistan Devleti, Talibanla barış görüşmelerinin geçmişe oranla bundan sonraki süreçte daha müsait olacağı inancında, bu nedenle ülkedeki tüm silahlı muhalif gruplara fırsattan yararlanarak barışa katılmaları çağırısında bulunuyoruz" denildi.

BBC'nin ulaştığı bir Taliban sözcüsü, kısa süre içinde konuya ilişkin bir açıklama yapılacağını belirtti. Ancak Taliban bu konudaki sessizliğini halen bozmadı.

Beyaz Saray ise haberleri "güvenilir" bulduğunu duyurdu.

DAHA ÖNCE DE İDDİALAR VARDI AMA...
Taliban'ın ruhani lideri olarak kabul edilen ve 55 yaşında olduğu tahmin edilen Molla Ömer'in öldürüldüğüne dair geçmiş yıllarda da iddialar ortaya atılmış ancak bu haberler asılsız çıkmıştı. Ancak BBC, Molla Ömer'in öldüğüne dair açıklamaların, ilk kez Afgan hükümetindeki üst düzey kaynaklarca dile getirildiğine vurgu yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda Molla Ömer'e ait olduğu iddia edilen bir Ramazan Bayramı mesajı yayımlanmıştı. Söz konusu mesajda, Molla Ömer'in, Afgan hükümetiyle Taliban arasındaki barış görüşmelerine destek verdiği bildirilmişti.

11 Eylül saldırılarını düzenleyen El Kaide lideri Usame bin Ladin’e destek veren Molla Ömer, ABD öncülüğündeki koalisyonun müdahalesiyle Taliban’ın devrildiği 2001 yılından bu yana kamuoyunca görülmedi.

Taliban lideri Molla Ömer öldü iddiası

FBI'ın arananlar listesindeki Molla Ömer'in; uzun boylu, siyah saçlı ve sağ gözünde şarapnel yarası olduğu belirtiliyor.

Taliban lideri Molla Ömer öldü iddiası

Molla Ömer 1996'da BBC ekibi tarafından gizlice görüntülenmişti.

TALİBAN BİYOGRAFİSİNİ YAYINLAMIŞTI

-- Taliban, Molla Ömer’in 1960 yılında Kandehar vilayetine bağlı Chah-i Himmat köyünde doğduğunu açıkladı.
-- 1980’li yıllarda Sovyet işgaline karşı verilen direnişte savaştı. Sağ gözünde şarapnel yarası var.
-- Sovyet ordularının Afganistan'dan çekilmesinin ardından çıkan iç savaşta Taliban'ı iktidara taşıdı.
-- 1996’da Taliban hareketinin “dini lideri” oldu.
-- El Kaide lideri Usame bin Ladin’le yakın ilişki kurdu.
-- ABD öncülüğündeki güçler, 2001 yılında Molla Ömer yönetimini devirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, başına 10 bin dolar ödül koydu.
-- Bu yılın başlarında Taliban, biyografisini yayınladı. Buna göre; farklı bir mizah anlayışı olan Molla Ömer’in evi ve yabancı bankalarda hesabı yok.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle