GeriDünya 'Taliban lideri Molla Ömer Afganistan'da saklanıyor'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Taliban lideri Molla Ömer Afganistan'da saklanıyor'

Pakistan'da yakalanan Taliban sözcüsünün sorgusunda, Taliban lideri Molla Ömer'in Afganistan'da saklandığını ve üst düzey komutanlarıyla temas halinde olduğunu söylediği bildirildi.

Molla Hakim Latifi'nin Belucistan eyaletinin başkenti Ketta'da yakalandığı baskına katılan bir istihbarat görevlisinin açıklamalarına göre, sözcü, Molla Ömer'in Afganistan'da olduğunu ve üst düzey komutanlarıyla uydu telefonu kullanarak bağlantı kurduğunu söyledi.

  

Bazı Pakistanlı yetkililer, Latifi'nin dün yakalandığını söylemişti. Ancak istihbarat yetkilisi, Latifi'nin Ketta'daki Nevi Killi mahallesindeki bir evde geçen pazar günü ele geçirildiğini belirtti.

  

Yetkili, aynı gün Latifi'nin yardımcılarından 4 kişinin daha aynı mahalledeki başka evlerde yakalandığını, baskınlarda iki uydu telefonu, iki Pakistan şebekesini kullanan cep telefonu, ses kasetleri ve Taliban operasyonlarının filmlerinin kayıtlı olduğu CD'ler ele geçirildiğini söyledi.

  

Pakistan yetkilileri, yakalanan Latifi'nin Taliban sözcüsü olduğunu söylüyor.

  

Taliban iktidardayken üst düzey görevi olmayan, ancak Taliban iktidardan devrildikten sonra, özellikle son zamanlarda sözcü olarak öne çıkan Latifi'nin verdiği bilgilerin zaman zaman yanlış ya da abartılmış olduğu belirtiliyor.

  

Afgan ve Amerikalı askeri yetkililer, Latifi'nin Taliban içindeki bir fraksiyonun sözcüsü olduğunu ileri sürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle