Dünya Haberleri

DÜNYA

  Taliban korsanlara müdahale edilmesini istedi

  Hürriyet Haber
  07.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Afganistan’ın büyük bölümünün denetimini elinde tutan Taliban yönetimi, İngiltere’den, Kabil-Mezar’ı Şerif seferini yaparken kaçırılan ve son olarak Londra’nın dışındaki Stansted havaalanına inen uçağa baskın düzenlemesini isteyerek, korsanların hiçbir talebini yerine getirmeyeceğini bildirdi.

  Taliban’ın Sivil Havacılık ve Turizm Bakanı Ahtar Muhammed Mansur, “İngiltere’den talebimiz, sorunu uçağa baskın düzenleyerek çözmesi“ dedi.

  Mansur, İngiltere’nin, bu operasyonu tecrübeleriyle yapabileceğini, uçağın mürettebatıyla yolcuları ayırarak, korsanları „dize getirebileceğini“ söyledi.

  „Eğer bunu yapmazlarsa, bunu bizim yapmamıza izin vermeliler“ diye konuşan Mansur, konsanların kimler olduğunu ve taleplerini bilmediklerini ifade etti.

  Mansur, daha önce AIP tarafından duyurulan, „Korsanların muhalif komutan İsmail Han’ın serbest bırakılmasını istedikleri“ yolundaki talebin kendilerine ulaşmadığını da sözlerine ekledi.

  Taliban’ın bakanı, hiçbir baskıya boyun eğmeyeceklerini ve talepleri kabul etmeyeceklerini vurguladı.

  Bu arada, rehinelerle pazarlık devam ederken, uçağın beklediği Stansted havaalanının bugün uçuşa kapatıldığı bildirildi.

  Havaalanı yetkilisi John Stent, havaalanında iptaller ve ertelemelerin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

  Havaalanında 30 uçak beklediğini ve yaklaşık 24 bin yolcunun krizden etkileneceğini belirten Stent, ancak önceliklerinin rehinelerin güvenliği olduğunu kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı