GeriDünya Taliban gitti, sakal kesildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taliban gitti, sakal kesildi

Taliban'ın yasakları kalktı: Sakallar kesildi, müzik yayını başladı, burkalar (kafesli çarşaf) çıkarıldı, televizyon da yolda...

Afganistan'da dün Kuzey İttifakı‘nın denetimine geçen Mezar-ı Şerif’te erkekler sakallarını kesmek için berbere koşarken, kadınlar da burkalarını çıkarmaya başladı.

Afgan İslami Haber Ajansı‘nın (AIP) haberine göre, erkeklerin sakal uzatması, kadınların burka adlı çarşaf giymesi ve müzik dinlenmemesi gibi Taliban yönetiminin İslam adına getirdiği ve aksini yapanların hapisle cezalandırıldığı kurallar, kentin el değiştirmesiyle yavaş yavaş kalkıyor.

Taliban döneminde ilahiler ve marşlar dışında müziğin yasak olduğu Mezar-ı Şerif‘in sokaklarında müzik sesi duyulmaya başlandı. Restoranlarda ya da dükkanlarda uzun zamandır yasak olan şarkıların çalındığı bildirildi. Kentin sokaklarında ilk kez burka giymeyen kadınlar da görüldü.

BERBERDE KUYRUK

Sokaklarda Taliban’ın dini polisi yerine Kuzey İttifakı‘nın üniformalı milislerinin gezdiği kentte, yıllardır sakallarını kesmelerine izin verilmeyen, kestikleri takdirle hapisle cezalandırılan erkekler, berberlerin önünde kuyruk oluşturdu.

RADYODA MARŞ ÇALIYOR

İran resmi haber ajansı IRNA da 39 ay sonra dün yayına başlayan Mezar-ı Şerif Radyosu'nun şimdilik ulusal ve askeri marşlar çaldığını bildirdi.

General Raşid Dostum grubunun Pakistan‘daki sözcüsü Sigbetullah Zeki, radyonun yakında başka programlar yayınlayacağını, bir süre sonra da televizyon yayınının ekleneceğini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle