Dünya Haberleri

DÜNYA

  Taliban’da iç savaş

  Hürriyet Haber
  10.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pakistan Talibanı’nın lideri Beytullah’ın öldürüldüğünün açıklanmasının ardından, örgütte liderlik savaşı çıktı. Yetkililere göre, Beytullah’ın iki halefinden biri, diğerini vurarak öldürdü.

  PAKİSTAN’daki Taliban’ın lideri Beytullah Mesud’un, geçen çarşamba günü, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’na (CIA) ait insansız uçağın Zangar eyaletindeki bir eve düzenlediği saldırıda karısı ve korumalarıyla beraber öldürüldüğü açıklanmıştı. ABD ve Pakistan resmi kaynaklarının bu açıklamasından sonra başlayan Taliban liderliği yarışında kan döküldüğü öne sürüldü.

  Pakistan İçişleri Bakanı Rahman Malik, Beytullah’ın sözcüsü Veli-ür Rahman ile bir numaralı halefi Hakimullah Mesud’un Afgan sınırındaki Veziristan’da bir “şura” düzenlediğini ve toplantıda çıkan tartışmanın çatışmaya dönmesinin ardından Rahman’ın Hakimullah’ı vurarak öldürdüğünü açıkladı.
  Taliban yalanladı
  Taliban ise iddiaları dün yalanladı. Reuters’i telefonla arayan Veli-ür Rahman, “Hiçbir anlaşmazlık yok. Böyle bir toplantı da olmadı, çatışma da... İkimiz de hayattayız. Hakimullah da yakında sizi arayıp herşeyi anlatacaktır” dedi.

  Tam adı ‘Târık-ı Taliban-ı Pakistan’ olan örgüt, Pakistan hükümetinin “psikolojik savaş” yürüttüğü iddiasında.

  Ancak bölgedeki istihbarat uzmanları, söz konusu çatışmayı doğruluyor. Bölünmeye başlayan şeriatçı örgütün bir sonraki liderinin “ılımlı” olacağı ve intihar saldırılarının duracağı da öne sürülüyor.

  Beytullah yüzde 90 ölü

  TALİBAN, “Beytullah yaşıyor, yakında video ile ispatlayacağız” iddiasında ısrarcı olsa da, ABD ve Pakistan’a göre, örgüt yeni bir lider seçene kadar zaman kazanmak istiyor.

  Pakistan ordusu sözcüsü Tümgeneral Asar Abbas, “Beytullah’ın öldüğünden son derece eminiz” dedi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jim Jones da, “Kanıtlar oldukça net. Yüzde 90 öldü” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı