GeriDünya Taliban ABD'yi haraca bağlamış
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taliban ABD'yi haraca bağlamış

Taliban ABD'yi haraca bağlamış
refid:15100666 ilişkili resim dosyası

ABD ordusu tarafından hazırlanan bir rapor, Washington'ın farkında olmadan Taliban'a "haraç" verdiğini ortaya çıkardı. Raporda, ABD tarafından Afgan nakliye şirketlerine verilen 2 milyar dolardan fazla paranın başta Taliban olmak üzere bölgedeki isyancı liderlere aktarıldığı iddia edildi.

Rapora göre, Afganistan'daki ABD üslerine lojistik destek sağlayan şirketlere ait kamyonlar, ABD vatandaşlarından toplanan vergilerle kendilerine verilen parayı, tehlikeli bölgelerden geçerken saldırıya uğramamak için Taliban ya da yerel isyancı liderlere teslim ediyor.

Raporda, ABD ordusu için mühimmattan gıdaya birçok malzeme taşıyan kamyonların haftada 4 milyon doları bulan bu parayı ödememeleri halinde saldırıya uğradıkları iddia edildi.

İsyancıların, ABD tarafından tutulan bu şirketler üzerinden kazandığı paranın toplamda 2.1 milyar doları bulduğu bildirildi.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Ulusal Güvenlik Altkomitesi tarafından hazırlatılan raporun yaklaşık 6 aylık incelemelerin ardından sonuçlandırıldığı belirtildi.

Savunma Bakanlığından üst düzey yetkililerin raporda yer alan deliller hakkında bugün akşam saatlerinde komiteyi bilgilendireceği ifade edildi.

İddiaların doğrulanması halinde ABD'nin farkında olmadan düşmanını finanse ettiği ve Afganistan'da istikrarın sağlanmasına yönelik uluslararası çabalara da zarar verdiği ortaya çıkacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle