GeriDünya Talat: Türkiye'nin başarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talat: Türkiye'nin başarısı

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye ile AB arasında resmen üyelik müzakerelerinin başlamasıyla birlikte gelecek açısından son derece önemli, tarihi bir dönemecin aşıldığını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, bugün düzenlediği basın toplantısıyla Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamasını değerlendirdi. Sürecin çok tartışılan ve üzerinde bir çok spekülasyonun yapıldığı bir süreç olduğunu ifade eden Talat, sonucun Türkiye’nin çok önemli bir başarısı olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin AB süreciyle Kıbrıs sorununun yakından ilişkili olduğunu vurgulayan Talat, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün Türkiye’nin AB müzakerelerinin başlangıç aşamasında büyük tartışmalara neden olduğunu hatırlattı. Kıbrıs sorununun ve sorunun nasıl ele alacağı tartışıldığını belirten Talat, "AB’nin böyle bir sorunun çözme kapasitesi ve araçları olmadığı için konu üzeri örtülerek geçiştirilmeye çalışıldı" dedi.  Talat bu kapasitesi olmayan AB’nin Kıbrıs sorununu BM çerçevesinde çözüme yönlendirmek durumunda olduğunu söyledi. Talat, BM Süreci’nin Türkiye’nin AB sürecinde yeniden gündeme geleceğini ve Kıbrıs sorunu o bağlamda ele alınacağının altını çizdi.

TEHDİTLER VAR FIRSATLARIYSA KULLANMALI

Türkiye’nin AB sürecinde yeni fırsatlar ve yeni tehditler ortaya çıkarırken fırsatlardan yararlanıp yeniden Ada’yı bütünleştirmenin temel hedef olduğunu ve Kıbrıslı Türklerin çözüm vizyonunu Türkiye’nin AB sürecinde muhafaza ettiğini belirten Talat, "Türk tarafı olarak çözüm için elimizden gelen çabayı ortaya koyacağız. AB ile ilişkilerimizi ve BM ile çalışmaları en üst sağlıklı düzeye çıkaracağız" dedi.

HEM TÜRKİYE HEM KKTC İÇİN ZORLU DÖNEM

KKTC Cumhurbaşkanı sürecin, Türkiye ve Kıbrıslı Türkler için zorlu bir dönem olacağını, Türkiye hükümeti ile dayanışma içinde, Kıbrıs sorununun, Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyan şekilde sonlanması ve Kıbrıs’ın AB’de bölünmüş değil birleşmiş olarak yer alması çalışmalarının süreceğini de vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle