GeriDünya Talat, Rum muhalefet lideriyle görüştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talat, Rum muhalefet lideriyle görüştü

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Rum ana muhalefet lideri Nikos Anastasiadis'in Limasol'daki evine konuk olarak akşam yemeği yedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “beklentilerinin, iki taraf ve iki toplum arasındaki ilişkilerin daha da artması ve Kıbrıs'ta en kısa sürede bir çözüme ulaşılması olduğunu” söyledi.

Kıbrıs Rum kesiminde ana muhalefet konumundaki Demokratik Seferberlik Partisi'nin (DİSİ) Genel Başkanı Nikos Anastasiadis de Talat ile Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında başlayan görüşmelerin bir sonuca ulaşmasını ümit ettiğini kaydetti. Nikos Anastasiadis'in Limasol'daki evine konuk olarak akşam yemeği yiyen Talat ile Anastasiadis daha sonra basın açıklama yaptı.

Türk Ajansı-Kıbrıs'ın (TAK) haberine göre, ilk açıklamayı yapan Anastasidis, konuşmasını yapmaya başladığı sırada başlayan sağanak yağmurun, “iyiye işaret ve olumlu bir bereket” olduğuna işaret ederek, iki lider arasında başlayan görüşmelerin bir sonuca ulaşmasını ümit ettiğini söyledi.

Anastasiadis'in ardından söz alan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da “değerli dostum” diye nitelediği Anastasiadis ile aynı düşüncelere sahip olduğunu belirterek, yemeğin sosyal içerikli bir etkinlik olduğunu kaydetti.
Talat, görüşmelerden beklentilerinin iki taraf ve iki toplum arasındaki ilişkilerin daha da artması ve en kısa sürede bir çözüme ulaşılması olduğunu belirterek, “Bu bereketli yağmurla geleceği daha güzel kurmak ve çözüme ulaşmak niyetindeyiz' diye konuştu.

SORULAR

Açıklamasının ardından, basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Talat, bir Rum gazetecinin, “Kapsamlı müzakerelere başlamak için teknik komitelerle çalışma grupları sonuç üretebilecekler mi?” sorusu üzerine, “kapsamlı müzakerelerin zaten haziranda başlayacağını, bu yüzden endişe edilmemesi gerektiğini ve her şeyin iyi gittiğini” söyledi.

Talat, “Çözüm için gerçekten ümitli misiniz?” sorusuna da “Ben ümitliyim siz neden olmayasınız?” karşılığını verdi ve en kısa sürede çözüme ulaşmak istediklerini yineledi.

YEMEK

Anastasiadis çifti, yemekte, Talat çifti ile konuklara, karides, kuzu, tavuk, makarna, börülce salatası, mangolu tavuk ve karışık pilavdan oluşan bir menü sundu. Yemekte tatlı olarak da cheesecake, krema, çikolatalı kek, baklava ve ekmek kadayıfı yer aldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle