Dünya Haberleri

DÜNYA

  Talat’la görüşmek yasak

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  29.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’ın KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ı makamında ziyaret etmesinden çılgına dönen Kıbrıs Rum Kesimi lideri Papadopulos’un yabancı ülke temsilciliklerine yolladığı gizli mektupla, yabancılara KKTC amblemi taşıyan binalarda görüşme yasağı koyduğu ortaya çıktı.

  KIBRIS Rum lideri Tasos Papadopulos’un yabancı ülke büyükelçilikleri ile BM temsilciliğine gizli bir belge göndererek, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a ’ziyaret yasağı’ koyduğu ortaya çıktı. Papadopulos’un emriyle Rum hükümetinin elçiliklere gönderdiği resmi memorandumda, "Adaya gelecek yabancıların, KKTC amblemi taşıyan Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklarını ziyareti etmemesini istiyoruz" denildi.

  Rum lider Tasos Papadopulos, ’ziyaret yasağı’nı geçen hafta İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la makamında görüşmesinin ardından aldı.

  Hürriyet’in ele geçirdiği Rum belgesine göre Papadopulos, adaya gelecek yabancı siyasi liderlerin, Talat ve diğer Kıbrıslı Türk liderler ile KKTC topraklarında restoran, otel ya da özel evlerde görüşebileceğini, bu gibi yerlerin de 1974 öncesinde Rumlara ait olmamasının gözetilmesini istedi. Papadopulos yönetimi, Kıbrıslı Türklerin ’KKTC’ rumuzu taşıyan, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı gibi yerlerde ziyaret edilmemesi gerektiğini savundu.

  İKÖ’YE MİSİLLEME

  Memoranduma gerekçe olarak ise; Türkiye’nin, İslam Konferansı Örgütü’nde (İKÖ) ’Kıbrıs Türk İslam Toplumu’ adı altında temsil edilen KKTC’nin statüsünü yükselterek ’Kıbrıs Türk Devleti’ olarak kabul ettirmesi gösterildi.

  Memorandumda şöyle denildi:

  "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi son Aresti davasında, kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’nin idaresi altında olduğu yönünde /images/100/0x0/55eb2258f018fbb8f8ad6a32karar almıştır. Ayrıca Kıbrıs bir bütün olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin temsiliyeti altında AB üyesidir. BM Güvenlik Konseyi’nin de bu yönde kararları vardır. İşgal topraklarını ziyaret edeceklerin bu hususlara dikkat etmesini istiyoruz."

  İşte çıldırtan kare

  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’ın (solda) KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile makamında görüşmesi Kıbrıslı Rumları çileden çıkardı.

  Bryza’yı da kabul etmeyecek

  KIBRIS Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos’un, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un ardından, şubat ayında adayı ziyareti gündemde olan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mathew Bryza’yı da kabul etmeyeceği bildirildi. Bryza’nın, Papadopulos ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Moliviatis’le şubatın ilk haftalarında ayrı ayrı görüşmek istediğine değinen Rum basını, Amerikalı yetkilinin Lefkoşa’ya ziyaretinin böylece 4’üncü kez ertelendiğini belirtti.

  Rum Büyükelçi’den sitem

  KIBRIS Rum Kesimi’nin Washington Büyükelçisi Evripidis Evriviadis, ABD’nin, Türkiye’yi AB üyesi yapmak uğruna Rumlar’ı bir kenara itmemesi gerektiğini söyledi. AP Ajansı’na konuşan Evriviadis, "Büyük devletler, Kıbrıs sorununa tek taraflı bir perspektifle, Türkiye ile olan stratejik çıkarlarını düşünerek bakıyor. Bu açıdan şansımız yok" dedi. Evriviadis, ABD’nin bazen kendilerine "çok büyük bir baskı" yaptığını belirterek, "Kimi zaman Avrupalılar devreye girip bu baskıyı yumuşatıyor. Türkiye’nin üyeliğine karşı olduğumuz yok. Ancak üyelik sorumlulukları yerine getirilmeli" diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı