GeriDünya Talat: İngiltere Rum tarafını teşvik etmek istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talat: İngiltere Rum tarafını teşvik etmek istiyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, İngiltere'nin Kıbrıs'ta çözüm halinde toprak önerisinin, müzakerelerde harita ve toprak konuşulurken değerlendirileceğini belirterek, önerinin, Rum tarafının bu konudaki isteksizliğini ortadan kaldırmak için yapılmış girişim olarak algılanabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, olağanüstü toplantı için Cumhuriyet Meclisi'ne gelişinde, gazetecilerin sorusu üzerine, İngiltere'nin, Kıbrıs sorununun çözümü halinde Kıbrıs'taki üslerinden “birleşik Kıbrıs”a toprak verme taahhüdünü değerlendirdi.

İngiltere'nin aynı teklifi Annan planı döneminde de yaptığını ve o zamanki tutumunu tekrarladığını belirten Talat, “Derinlemesine bir çalışma, değerlendirme, tartışma aramızda yapmadık. O yüzden konuyla ilgili geniş bir değerlendirme yapmak mümkün değil. Ancak bu İngiltere'nin tutumudur. Tabii ki sonunda harita, yani toprak konuşulduğu aşamada değerledirilecektir” dedi.

Önerinin müzakerelere yansımasının nasıl olacağının sorulması üzerine Talat, Türk tarafı olarak istekli çalıştıklarına işaret ederek, “Büyük olasılıkla Rum tarafının bu konudaki isteksizliğini ortadan kaldırmak için yapılmış girişim olarak da algılanabilir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Talat, önerinin, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Londra ziyareti öncesinde yapıldığının anımsatılması üzerine de, “İşte o da gösteriyor ki Rum tarafını teşvik etmek istiyorlar, anlaşılan” dedi.

Olağanüstü Meclis toplantısıyla ilgili bir soruya karşılık Talat, müzakereler hakkında meclisi bilgilendireceğini ve milletvekillerinin görüşlerini alacağını belirterek, sonunda kararı meclisin ve halkın vereceğini, referandum yasasını hazırlama ve referanduma sunulmasını meclisin yapacağını, her şeyi, meclis ve hükümetle diyalog içinde yürüttüklerini kaydetti.

Bir başka soru üzerine, hükümetle arasında bir sorun olduğunu düşünmediğini ifade eden Talat, zaman zaman siyasi mülahazalarla bazı açıklamalar yapıldığını, bunlara cevap vermesinin doğru olmadığını belirterek, “Her şeyi herkes biliyor ve görüşlerini de söylüyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Talat, “Başbakan Derviş Eroğlu ve Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) kabul etmeyeceği bir referandumun meclisten geçip geçmeyeceğinin” sorulması üzerine de, “Karar yüce meclisin, halka bu imkanı veririz, nihai kararı halk verecek nasıl olsa deyip” ifadesini kullandı. Talat, meclisin çoğunluğu benimsemese de halka bu imkanın verilmesi gerektiğini belirterek, 'Çünkü sonuçta halkımız karar verecek” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle