GeriDünya Talat ile Hristofyas yarın görüşüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talat ile Hristofyas yarın görüşüyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, 11 Eyülde başlayan kapsamlı Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yarın 3. kez bir araya gelecek.

Talat ve Hristofyas, saat 09.30'da başlaması beklenen görüşmede "Yönetim ve güç paylaşımı" başlığı altında, federal yürütme organının nasıl şekilleneceğini tartışacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın da hazır bulunacağı görüşme, önceki görüşmeler gibi, ara bölgedeki Lefkoşa Uluslararası Havaalanında kapsamlı müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak.

Görüşme yöntemini 3 Eylüldeki buluşmada belirleyen liderler, kapsamlı müzakerelere 11 Eylülde "Yönetim ve Güç Paylaşımı" konusuyla başlamıştı.

"Yönetim ve güç paylaşımı" konusuna 18 Eylüldeki görüşmeyle devam eden liderler, bu konuyu görüşmeyi tamamlamalarının ardından "mülkiyet" konusuna geçecek.

18 Eylül görüşmesinde, bir sonraki görüşmenin 8 Ekimde yapılacağı açıklanmış, ancak daha sonra, Hristofyas'ın Bulgaristan ziyareti nedeniyle görüşme 10 Ekime ertelenmişti.

Hristofyas'ın, erteleme için KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ı aradığı ve görüşmenin 9 Ekim'e alınamsını önerdiği, Talat'ın ise "9 Ekim'de programım var, 10 Ekim olsun" yanıtını verdiği öğrenildi.

"YAVAŞ, ANCAK KÖTÜ DEĞİL"

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, salı günü düzenlediği basın brifinginde, "görüşme sürecinin oldukça yavaş ilerlediğine ilişkin eleştirilere katıldığını" ifade ederek, "Kıbrıs sorununa çözüm bulmak, Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi liderlerin başlıca sorumluluğu ve en acil görevidir. Bu nedenle sürecin daha dinamik ve hızlı bir şekilde sürdürülmesi bir gerekliliktir" demişti.

Erçakıca, görüşme sürecinin "kötü" gittiğine ilişkin yaklaşımlara ise katılmalarının söz konusu olmadığını belirtmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle