Dünya Haberleri

DÜNYA

  Talat: Hükümet krizi müzakereye zarar verir

  LEFKOŞA (A.A)
  06.08.2006 - 15:29 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs konusunda yeni bir müzakere sürecine ilişkin çalışmalar sürerken, ülkede yaşanabilecek ciddi bir hükümet krizinin çalışmalara zarar vereceğini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Talat, Türk Ajansı-Kıbrıs'a (TAK) yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusunda yeni bir sürece ilişkin hazırlıkların devam ettiğini, 8 Temmuz mutabakatı uyarınca listelerin teati edildiğini ve bu çerçevede iki toplumlu komitelerin önümüzdeki günlerde oluşacağını belirterek, bu dönemde içte yaşanabilecek bir hükümet krizinin sürece olumsuz etki yapacağını kaydetti.

  Koalisyon ortakları Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile Demokrat Parti (DP) arasında seçim döneminde gerilim yaşandığına dikkati çeken Talat, “Bir rahatsızlık var. Bu rahatsızlık daha çok seçim dönemindeki ölçüsüz eleştirilerden kaynaklanıyor. Ama sonuçta demokrasilerde çare tükenmez. Bir çare bulacaklar. Ya aralarında veya bir şekilde bir çare bulunacak” dedi. Talat, konuyla ilgili olarak sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Hükümet krizi hiç iyi olmaz. Kıbrıs konusunda başlamak üzere olan yeni bir süreç var, onu da etkiler. Hükümet sorununun aşılması, krize dönüşmemesi biraz da partilerin verimli çalışabilecekleri bir model oluşturmasına bağlıdır. Eğer iki parti sorunları birbirini engellemek için kullanırlarsa, sorunları aşıp ileri gitmek için özel gayret göstermezlerse, o zaman hükümet artık iş yapamaz demektir. O noktaya taşınmaması lazım. O noktaya gidecekse başka tedbirler alıp hükümet sorununu çözmek lazım.”

  Meclis aritmetiği içerisinde seçenekler görülmesine karşın fiiliyatta fazla hükümet alternatifi olmadığını kaydeden Talat, ”Benim gördüğüm kadarıyla Meclis aritmetiğinde öyle bir hava yok” dedi. Cumhurbaşkanı Talat, hükümet icraatlarıyla ilgili bir soruya karşılık da, “Hükümetin yapacağı çok iş var. Kamudaki verimsizlikten emlak yolsuzluklarına kadar bir dizi ciddi sorun çözüm bekliyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı