GeriDünya Talat-Hristofyas görüşmesi başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talat-Hristofyas görüşmesi başladı

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas Lefkoşa'da ara bölgede bir araya geldi.

Talat ve Hristofyas, 21 Mart görüşmesinde varılan mutabakat uyarınca, kapsamlı görüşmelere hazırlık amacıyla oluşturulan ve 21 Nisanda çalışmalarına başlayan 6 çalışma grubu ile 7 teknik komitenin bugününe kadarki faaliyetlerini gözden geçirerek, bundan sonrası için "yol haritası" belirlemeye çalışacak.

Liderlerin, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Taye-Brook Zerihoun'un ara bölgedeki ikametgahında başlayan görüşmesine, liderlerin temsilcileri Özdil Nami ile Yorgos Yakovu da katılıyor.

İkametgaha sırasıyla Zerihoun, Hristofyas ve Talat geldi. BM Temsilcisi, liderleri kapıda karşılayarak içeri aldı. Liderler, birlikte görüntü vermeden görüşmeye geçti. Görüşmede, çalışma grupları ve teknik komitelerin ele aldığı konuların sonuçları değerlendirilecek. Kıbrıs Türk tarafı grupların çalışmasının "olumlu" gittiğini belirtirken, Kıbrıs Rum tarafı, yapılan işlerin Rum tarafının "beklentilerine yanıt vermediğini ve ilerleme olmadığını" açıklamıştı.

"Gelişmelerden memnun olmadığını" açıklayan Rum yönetimi lideri Hristofyas'ın, müzakerelerin başlamasının bir ay ertelenmesini istediği Rum basınında yer almıştı. Hristofyas'ın, bu talebini görüşmede gündeme getirmesi ve diğer birçok konunun da görüşmede ele alınması bekleniyor. Görüşmede Talat'ın gündeminde, Rum yönetiminin Türkiye'den gazetecilerin Rum kesimine geçmesine koyduğu engellerin ortadan kaldırılması da bulunuyor.

Kıbrıs Rum gazeteleri, Hristofyas'ın Talat ile bugünkü görüşmesine, "Ortak zemin ve istenen çözümle ilgili ortak hedef olmadan, doğrudan müzakereler başlayamaz" teziyle gideceğini yazdı. "Ortak zemin-ortak dil" vurgusu yapan Hristofyas, "hedefin, doğrudan müzakerelere ulaşmak için aynı zemin üzerinde müzakere etmek olduğunu" belirtiyor.
Kıbrıs Rum tarafı, "ortak komitelerde ciddi çalışma üretilmezse doğrudan müzakerelerin olamayacağını" birçok kez açıkladı.

Rum basınına göre, Rum tarafı görüşmede, yeni geçiş kapıları açılmasını da gündeme getirecek. Bu aşamada, Rumların çok istediği Yeşilırmak kapısının açılması konusu da masaya gelmiş olacak.

Rum basını ayrıca, bugünkü görüşmede veya hemen sonrasında, "derhal uygulamaya konulacak ilk güven yaratıcı önlemlerin" ilan edileceğini öne sürmüştü. İlan edilmesi beklenen güven artırıcı önlemler arasında, "ara bölgede, cam, kağıt ve alüminyum gibi çeşitli atıkların işleneceği bir geri dönüşüm tesisi kurulması; ambulansların hiçbir belge ibraz etmeksizin karşılıklı geçişinin ara bölge boyu için geçerli olması; Yeşilırmak kapısının açılması yönünde, kapıdan ilk etapta ambulans geçişlerine izin verilmesi; bütün ara bölgenin milli park ilan edilmesi" bulunuyor.

21 MART SÜRECİ

KKTC Cumhurbaşkanı Talat ile Rum yönetimi lideri Hristofyas arasında 21 Martta BM gözetiminde Lefkoşa'da yapılan görüşmede, haziran sonunda kapsamlı müzakerelere başlanması, müzakerelere hazırlık amacıyla da ortak komite ve çalışma grupları oluşturulması kararlaştırılmıştı.

Bu amaçla iki toplumlu katılımla, iki toplum arasındaki gündelik konuları ele alan 7 teknik komite, Kıbrıs sorununun özüne ilişkin konuları görüşen 6 çalışma grubu oluşturuldu. Bazı Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi partilerinin 7 Mayısta Ledra Palace otelinde düzenlediği resepsiyonda bir araya gelen Talat ve Hristofyas, çalışma grupları ile teknik komitelerin çalışmalarını gözden geçirmek amacıyla 23 Mayısta görüşmeye karar vermişti.

21 Mart mutabakatıyla kurulan çalışma grupları şunlar:
"Yönetim ve Güç Paylaşımı", "AB Konuları", "Güvenlik ve Garantiler", "Toprak", "Mülkiyet", "Ekonomik Konular"...

Teknik komiteler ise şu başlıklardan oluşuyor:
"Suç/Suça İlişkin Konular", "Ekonomik ve Ticari Konular", "Kültürel Miras", "Kriz Yönetimi", "İnsani Konular", "Sağlık", "Çevre"...

Yorumları Göster
Yorumları Gizle