GeriDünya Talat görüşmeye önerilerle gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talat görüşmeye önerilerle gidiyor

KKTC Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulmak için 3 Eylül’de başlatılan müzakerelerde, karartmaya rağmen görüşme masasından Rum basınına sızdırılan haberlere karşı tavır almaya hazırlanıyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, pazartesi günü Rum lider Dimitris Hristofyas’la yapacağı görüşmede, müzakere sürecinin verimliliğini olumsuz etkileyen Rum basınına sızdırmalar konusunu yeniden gündeme getirecek. Talat’ın, masaya bir tavırla veya birkaç öneriyle gideceği ve pazartesi gününe kadar süreci izlemeye devam ettiği belirtildi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, bugünkü basın bilgilendirmesinde, iki liderin mutabık kalması halinde görüşme masasındaki konularla ilgili gelişmelerin basına açıklanacağını söyledi. Erçakıca, 3 Eylül’den beri müzakere masasında konuşulanların Rum basınında yayımlanmasının kendilerini ciddi şekilde rahatsız ettiğini daha önce de dile getirdiklerini hatırlatarak, şöyle konuştu:
“Bu konu Sayın KKTC Cumhurbaşkanımız tarafından müzakere masasına da götürüldü. Ama ne yazık ki öyle görünüyor ki, bu konuda önlem alınamıyor veya önlem alınmak istenmiyor. Kıbrıs Türk tarafı olarak bundan ciddi şekilde rahatsızız. Müzakere sürecinin bu şekilde verimli olamayacağını düşünüyoruz. Kıbrıs Türk halkının bu gibi gelişmeleri Kıbrıs Türk basınından öğrenme hakkı vardır. Kıbrıs Türk basınının bunları yansıtmak görevi vardır. Eğer ki müzakere süreci bu şekilde devam edecekse, bunları da bizim düşünmemiz lazım.”

Hasan Erçakıca, pazartesi günü yapılacak görüşmeye kadar konuyu izlemeye ve tartışmaya devam edeceklerini ve pazartesi günü bu konuda bir tavırla veya birkaç öneriyle görüşme masasına gitmek eğilimi taşıdıklarını açıkladı. Erçakıca, KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ın bu amaçla görüş alışverişleri yaptığını bildirdi. Rum basınına sızarak, oradan da Kuzey Kıbrıs’a akan bilgileri, görüşleri, belgeleri de görmezlikten gelemeyeceklerini kaydeden Erçakıca, bunlar arasında önemli oranda doğrular ve önemli oranda eksiklikler bulunduğunu söyledi. Erçakıca, bunları Rum basınına sızdıranların, ‘daha fazla üstünlük sağlama’ peşinde olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
“İki tarafın da tutumu tam olarak bu haberlere yansıtılmış değildir ama önemli oranda doğrular içeriyor. Bu haberler değerlendirilirken, Kıbrıs Türk halkının şunu dikkatten kaçırmamasını istiyorum. Biz müzakere süreci başlamadan ve başladıktan sonra da bir prensipler demeti açıklamıştık. Bu müzakere sürecinde ve sonucunda bulunacak çözümde, Kıbrıs Türk halkı ile Rum halkının siyasi eşitliği ve iki kurucu devletin eşit statüsü esas olacaktır demiştik. Müzakere masasına getirilen bütün önerileri bu ilkeler açısından değerlendirdiğimizin bilinmesini istiyorum.”

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca, Rum basınına bugün yansıyan seçim sistemiyle ilgili görüş ve önerilere değinirken de, “Burada da siyasi eşitlik esastır. Yeni oluşturulacak Birleşik Kıbrıs’ın iki eşit ortağı olacaktır. Hiç kuşkusuz ki, Kıbrıslı Rumlar'ın, Kıbrıslı Türk yöneticileri belirleyeceği bir sistem kabul edilemezdir. Aynı şekilde biz de karşı tarafa ‘sizin yöneticilerinizi biz belirleyelim’ önerisi yapmadık, yapacak da değiliz” diye konuştu.

Güney Kıbrıs’ta garantilerle ilgili tartışmaların da sürdüğünü belirten Erçakıca, ilkelerinden birinin de garanti sisteminin değişmezliği olduğunu sık sık söylediklerini hatırlattı. Erçakıca, Güney’deki tartışmanın konunun gündeme getirilmesinin zorluğunu ve anlamsızlığını gösterdiğine, çünkü Rum liderlerin kendi aralarında bile anlaşamadığına dikkat çekti. Erçakıca, ‘görüşme masasındaki konuların Rum medyasına sızdırılmasına karşı alınacak önlemler çerçevesinde Kıbrıs Türk basınına açıklama mı yapılacak’ yönündeki soruya karşılık da, “Eğer Sayın Hristofyas ile Cumhurbaşkanımız o konuda mutabık kalırlarsa açıklayacağız tabi” dedi.

Toplantıda sağlanan mutabakatlara bağlı kalınmaması halinde başka çareler düşünüleceğini söyleyen Erçakıca, “Belki de üzerinde durulması gereken seçeneklerden biri de görüşülenleri açıklayalım ki herkes önerileri öneri sahiplerinin ağzından öğrensin olabilir” ifadelerini kullandı. Sözcü Erçakıca, bu konudaki şikayetleri daha önce görüşme masasına götürdüklerini yineleyerek, telefon görüşmesiyle halledilebilecek bir konu olmadığını, soğukkanlılıkla izleyip pazartesi yüz yüze görüşmeyi ve alternatif tutumları da görüşmeyi tercih ettiklerini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle