GeriDünya Talat: "Çözüm için iki 'evet' şart"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talat: "Çözüm için iki 'evet' şart"

KKTC Başbakanı Talat, Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm için sadece bir taraftan değil, iki taraftan da "evet" çıkması gerektiğini belirtti. Planın kabul edilmemesi durumunda sorumluluğun uluslararası toplum ve Rum kesiminde olacağını kaydeden Talat, KKTC'den evet çıkması halinde "istifa edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Denktaş'tan "sözünün arkasında durmasını bekleyeceğini" belirtti.

Talat, Başbakanlık'ta yabancı basın mensupları için basın toplantısı düzenledi.  ''Tarihi dönemden geçildiğini'' söyleyen Talat, ''Türk tarafının kararlı biçimde 'evet' diyerek Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'nin oluşması yönündeki iradesini'' ortaya koyacağını belirtti. Talat, sorunun çözülmesi için Rum tarafından da ''evet'' yanıtının alınmasına ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

''EVET'' VE ''HAYIR'' YANLILARI

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ''hayır'' kampanyası yürüttüğü referandumda, Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen beş partiden üçü Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH) ve Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) ''evet'', ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) ise ''hayır'' diyor.  

Demokrat Parti (DP) ise seçmenini serbest bırakma kararı aldı. Ancak DP Genel Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı SerdarDenktaş, dün akşam yapılan ''hayır'' mitingine katılarak, Cumhurbaşkanı Denktaş'ın yanında yer aldı.  

Mecliste temsil edilen 5 parti dışındaki 8 partiden Çözüm ve Avrupa Birliği Partisi (ÇABP), Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Kıbrıs Sosyalist Parti (KSP), Yurtsever Birlik Hareketi (YBH) ve Adalet ve Barış Partisi (ABP) referandumda ''evet'' cephesinde yer alırken, Kıbrıs Adalet Partisi (KAP) ve Milliyetçi Adalet Partisi (MAP), Bizim Parti (BP) ''hayır'' kampanyası yürütüyor.   

SORUMLU RUM KESİMİ VE ULUSLARARASI TOPLUM OLUR

KKTC'nin gösterdiği çabalara rağmen, Annan Planı'nın kabul edilmemesi durumunda sorumluluğun kendilerine ait olmayacağını belirten Talat, ''Bu kez başarısızlığın sorumlusu biz olmayız, uluslararası toplum ve Rum kesimi olur'' diye konuştu.

''Türk tarafından 'evet' yanıtının çıkmasıyla birlikte uluslararası toplumun KKTC'ye bazı açılımlar yapmasını bekliyor musunuz?'' sorusuna ''Adalet bunu gerektirir'' yanıtını veren Talat, ''Hiç kimsenin bir taraf 'hayır' derken dönüp diğerini cezalandırma hakkı yok'' dedi.

Talat, Rum kesiminde ''hayır'' oyu çıkması durumunda yeni bir çözüm için temaslara başlanıp başlanmayacağına yönelik bir soruya ise şu yanıtı verdi:

''Bu ciddi bir iştir, bir oyun değildir. Bu planı ciddi şekilde inceledik, üzerinde çalıştık, görüştük. Referandumun ertesi günü yeniden görüşmeler başlatıp yeni bir sürecin içine girmeyi düşünmek, bence doğru değil.''

Talat, iktidarın diğer ortağı Demokrat Parti (DP) içinde bazı huzursuzluklar olduğu ve bunun referandum sonrasında KKTC hükümetine nasıl yansıyacağının sorulması üzerine, şu an koalisyon ortakları ile aralarında sorun bulunmadığını kaydetti. DP'nin planın müzakere aşamasında büyük katkılarda bulunduğuna işaret eden Talat, referandumda bağımsız hareket etme kararı aldıklarını hatırlattı.

''AKEL BİZİ TAM ANLAMIYLA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI''

KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs'ta yapılacak referandumda ''hayır'' tutumunu benimseyeceğini açıklayan Rum komünist partisi AKEL'in kendilerini ''tam anlamıyla hayal kırıklığına'' uğrattığını söyledi.

Toplantıda ''AKEL sizi hayal kırıklığına uğrattı mı?'' sorusuna ''Kesinlikle evet'' yanıtını veren Talat, AKEL'in çüzüm ve halkların yakınlaşması için mücadele veren, bu çalışmalar esnasında birçok eleştiriye göğüs germek zorunda kalan bir parti olduğunu belirtti. Talat, ''Tüm çalışmaların gerçeğe döndüğü noktada AKEL'in olumsuz bir tavır takınmasının, kendilerini tam anlamıyla hayal kırıklığına uğrattığını'' kaydetti.

Talat, bir soru üzerine, Rum tarafından ''hayır'' sonucu çıkmasının ardından adadaki sınırların kapatılması yönünde düşünceleri olmadığını belirterek, ''plana ilişkin daha fazla garanti istemenin ancak bahane olabileceğini'' söyledi. Güvenlik Konseyi'nden karar çıkartılmasının, Annan Planı'nda zaten öngörüldüğünü anlatan Talat, bunun son aşama için planlandığını ve hayata geçirileceğini belirtti.

''DENKTAŞ'IN İSTİFA SÖZÜNÜN ARKASINDA DURMASINI BEKLERİZ''

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ''hayır''dan yana tavır koyduğunun hatırlatılması ve KKTC'den ''evet'' sonucu alınması durumunda kendisinin Denktaş'ı istifaya zorlayıp zorlamayacağının sorulması üzerine Talat, ''Denktaş, sonucun evet olması halinde istifa edeceğini birkaç kez söylemişti, kendisinin sözünün arkasında durmasını bekleriz'' diye konuştu.

AMBARGOLAR KALDIRILMALI

Annan Planı'nın uygulanmasına yönelik zorlukların olacağını, ancak bunların üstesinden gelineceğini ifade eden Talat, ''kısa gecikmelerlede olsa takvime uygun şekilde ilerlenebileceğine inandığını'' kaydetti. Talat, bir başka soru üzerine, Türk tarafının ''evet'' demesine karşın, yine de izole edilmesinin yanlış olacağına dikkati çekerek, kendileri için öncelikli olanın ambargoların kalkması olduğunu söyledi.

"TÜRK ASKERİNİN ÇIKMASINI İSTEYENLER ABARTIYOR"

Talat, ''Türk askeri varlığının adadan çıkmasını isteyenleri anlıyor musunuz?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Onları anlıyorum, ama olayı çok abarttıklarını düşünüyorum. Onların da Türk toplumunun endişelerini düşünmeleri gerekir. Türk halkının da 1963-1974 deneyimi var. Kıbrıslı Türkler de bazı garantileri istiyor. Sonuç olarak Annan Planı adada sembolik olarak 650 Türk, 950 Yunan askeri kalmasını öngörüyor, bu bir uzlaşmadır.''

Talat, bir başka soru üzerine, bazı askerlerin ''hayır'' kampanyası içinde yer aldıklarına ilişkin duyumların kendilerine de ulaştığını, konuyu yetkililere ilettiklerini, ancak bunun kitlesel değil, bireysel faaliyetler olduğunu söyledi. Başbakan Talat, son olarak da Rum kesiminden 'evet' sonucu çıkması konusunda hala ümitli olduğunu belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle