Dünya Haberleri

DÜNYA

  Talat: Çözüm düne göre bugün daha mümkün

  A.A.
  11.10.2008 - 15:50 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “Kıbrıs sorununun çözümünün düne göre bugün daha mümkün olduğunu” ifade ederek, Kıbrıs sorununu artık çözmek zorunda olduklarını, bunun için, uluslararası toplumun da desteğini alarak, bütün marifetlerini kullanmaları gerektiğini söyledi.

  Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile kapsamlı müzakereler çerçevesinde dün yaptığı görüşmenin, karşılıklı anlayış bakımından “oldukça iyi geçtiğini” de açıkladı.

  Cumhurbaşkanı Talat, KKTC Kamu-Sen'in 24. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, sadece Rumlarla değil, hayatın her alanında zorluklar olduğunu, ama kararlılıkla yollarına devam edeceklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

  “Kıbrıs sorununu biz artık çözmek zorundayız, bu sorun yeterince uzadı. Bu sorunu çözebilmek için bütün marifetimizi, bütün becerimizi kullanacağız. Uluslararası topluluğun da desteğini alacağız, almak için uğraşacağız. Uluslararası topluluğun desteğini de alarak bu süreci sonuna kadar götüreceğiz.”

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) aleyhlerinde bir karar alındığını, ancak AKPM'ye küsmediklerini, AKPM ile çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Talat, “Çünkü eğer Kıbrıs sorununu çözmek istiyorsak, sadece Rum tarafıyla müzakere yetmiyor, aynı zamanda uluslararası desteği de yanımıza almak zorundayız” dedi.

  HRİSTOFYAS'A VERİLEN KREDİ

  Kıbrıs Rum kesiminde yapılan seçimleri Hristofyas'ın kazanması ile uluslararası toplumun Hristofyas'a bir “kredi” verdiğini, Tasos Papadopulos'dan sonra kim gelse aynı kredinin verileceğini kaydeden Talat, aynı krediyi Hristofyas'a kendisinin de verdiğini belirtti.
  Talat, “Önemli olan, Sayın Hristofyas'ın bu krediyi hak ederek, bizimle işbirliği yapıp, Kıbrıs sorununu çözme yolunda ilerlemesidir. Bunu yaparsa bu krediyi haketmiştir zaten, buna hiç itirazım yok, ben de zaten bu krediyi kendisine veriyorum” dedi.

  HRİSTOFYAS'LA DÜNKÜ GÖRÜŞME

  Hristofyas'la dün yaptığı görüşmeye de değinen Talat, “karşılıklı anlayış bakımından, dünkü görüşmenin oldukça iyi geçtiğini” belirterek, “Kıbrıs Rum tarafı da Türk tarafı da yeniden çözüm için çalışacağı konusunda birbirlerine güvence vermiştir, bu konuda daha yoğun çalışma kararı da almıştır” diye konuştu.
  Talat, bununla “oldukça önemli bir adım atıldığını”, 3 hafta boyunca yaşanan gerginliklerden sonra bu anlayışa varmanın ve birlikte daha hızlı süreç yaşamın gereğini ortaya koymanın oldukça önemli olduğunu söyledi.

  -“ARAYA ŞEYTAN GİRER”-

  Bu momentumu korumak ve görüşmelerde arayı açmamak gerektiğini ifade eden Talat, “Çünkü arayı açarsak, araya şeytanlar girer ve iş soğur, iş bozulur, tatsızlaşır. Bu üç haftada bunu gördük. İsim vermek istemiyorum ama, birçok şer odağı diye ifade edilen odak araya girdi ve adeta ortamı zehirledi. Bunu önleyebilmemiz için daha sık buluşmamız ve daha dikkatli mesajlar vermemiz lazım” dedi.

  -“ÇÖZMEK DAHA MÜMKÜN”-

  Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs sorununun çözülmesi gereği ve buna inanışın, hem Rum tarafında hem de uluslararası alanda oldukça ciddi bir düzeye ulaştığını belirterek, “Kıbrıs sorununun çözülmesi daha mümkün hale gelmiştir, düne göre” ifadesini kullandı.
  Rum tarafının tutumunun değişken olduğunu, görüşmelere verilen 3 haftalık arada Rum tarafının ciddi bir atak ortaya koyduğunu ve bunun nedenini yorumlayamadıklarını anlatan Talat, Rum siyasilerin koro halinde çeşitli iddialarda bulunduğunu kaydetti. Talat, “Benim 'içeride başka dışarıda başka söylediğimi' iddia ettiler, bununla hem kendi kamuoylarına mesaj göndermeye hem de bizim içimizde kuşku yaratmaya çalıştılar” diye konuştu.
  Medyanın sürece destek olması gerektiğini ifade eden Talat, Rum basınının haberleri veriş şeklini eleştirdi. Talat, bir Rum gazetesine açıklama yaptığında, bu açıklamanın aynen yayımlanacağından kuşkusu olduğunu ve aynen yayımlanmadığını, yorumlarla yayımlandığını belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı