GeriDünya Talat: Artık Denktaş'ın yeri yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talat: Artık Denktaş'ın yeri yok

KKTC Başbakanı Talat, referandum sonuçlarının Cumhurbaşkanı Denktaş'ın bundan sonraki Kıbrıs politikasında yeri olmadığını gösterdiğini söyledi.

KKTC Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Talat, referandumdan ilk sonuçlara bakarak yaptığı açıklamada, seçmenin Cumhurbaşkanı Denktaş'a bundan sonraki politikada yeri olmadığı mesajını verdiğini belirtti. Talat, bir kez daha Denktaş'a referandum öncesinde verdiği sözü hatırlarak, büyük farkla evet çıkması kesinleşen referandum sonra istifa etmeye çağırdı.

"TARİHİ BİR GÜN"

Başbakan Talat, sabah oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada Kıbrıs Türk ve Rum halkının geleceğiyle ilgili karar verdiğini belirterek, "Bugün tarihi bir gündür" dedi. Başbakan Talat, referandumda oyunu, Girne'deki Sosyal Hizmetler Dairesi'ndeki 82 no'lu sandıkta kullandı.

Eşi Oya Talat ile sandık başına gelen Talat, referandum sonrasında Kıbrıs sorununun bundan sonra varolup olmayacağını veya nasıl olacağının ortaya çıkacağını söyledi.
  
Beklentilerinin, bundan sonra çok daha güzel günlerde yaşamak olduğunu ifade eden Talat, ''Tüm Kıbrıslılar daha güzel ve barış içinde bu dünyada yaşamalıdır. Bunun için oylarımızı kullandık. Bunun için çabalarımızı sürdüreceğiz'' dedi.
  
Başbakan Talat, ''Amacımız, Kıbrıs'ta bir daha geçmişin acılarınınyaşanmayacağı bir ülke ve bir düzen yaratmak. Bunun için uğraşıyoruz. Bunu sağlamak için bugün Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum halkı kendi özgür iradesiyle kararlarını veriyor. Bu kararın hepimize iyilikler getirmesini diliyorum'' diye konuştu.
   
KARASULARI KONUSU
   
Başbakan Talat, gazetecilerin, Türkiye ile Kıbrıs arasındaki karasularında Türkiye'nin zararsız geçiş haklarının zedelendiği yönündeki görüşleri anımsatması üzerine, bunun doğru olmadığını belirterek, ''Karasuları konusu Türkiye ile birleşik Kıbrıs cumhuriyeti arasında görüşülerek kararlaştırılacak. Orası açık bırakılmıştır. Böyle bir durum yoktur'' dedi.
  
İsviçre'deki Kıbrıs görüşmelerinde karasuları konusunun, Türkiye ile Kıbrıs arasında müzakere edilerek kararlaştırılacağı şekline geldiğini anlatan Talat, Rum meclisinin 2 veya 4 Nisan'da bir yasa geçirerek, karasularını belirlediğini söyledi. Talat, ''Yani bir anlamda emrivaki yapmaya kalkıştı ama unutmayın, kuruluş anlaşması ve onun ekleri Rum temsilciler meclisinin yapacağı herhangi bir yasanın üzerindedir. Bu yüzden o geçerli değildir. Geçerli olan eğer anlaşma olursa kuruluş anlaşmasıdır ve ekindeki yasalardır'' dedi.
  
Talat, Ankara'nın itirazının Rum meclisinden geçen yasayla ilgili olduğunu ifade ederek, bu konunun henüz belirlenmediğini söyledi.  Başbakan Talat, aracına bindikten sonra basın mensuplarının isteği üzerine zafer işareti yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle