GeriDünya Talabani’ye Paris’te 600 milyar Euro’ya yaraşır ağırlama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talabani’ye Paris’te 600 milyar Euro’ya yaraşır ağırlama

Talabani’ye Paris’te 600 milyar Euro’ya yaraşır ağırlama
refid:12964396 ilişkili resim dosyası

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Fransa-Irak ilişkilerini “normalleştirmek” amacıyla 4 günlük resmi bir ziyaret için Paris’e geldi.

İki liderin gündeminde, hava alanı yapımından, petrol işletme hakkına kadar pekçok akçeli dosya bulunuyor.
Amerika ve İnigiltere’nin Irak’a müdahalesine Fransa’nın karşı çıkmasıyla Bağdat’ın Paris ile ilişkisi de kesilmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Bağdat’a sürpriz bir ziyarette bulunarak iki ülkeyi her alanda yakınlaştırmak istediğini söylemişti.   

Irak bayrakları

Bu ziyaretin ardından 2 kez Paris’e gelen Irak Devlet Başkanı, ilk kez resmi davetli olarak eşi Hira İbrahim Ahmet ile beraber Paris’e geldi.
Sözleşmeler bu kadar önemli olunca, Talabani’nin ilk ziyareti de en üst düzey diplomatik protokolle gerçekleşti. Paris’in ünlü Champs Elysees Caddesi ve resmi dairelere Irak bayrakları asıldı. Sarkozy, Elysee Sarayı’ndaki görüşmenin ardından Talabani onuruna Elysee Sarayı’nda akşam yemeği verdi.

Fransız şirketleri iş kapmak için sırada

FRANSA, Irak pazarına girme konusunda hevesli görünüyor.
* Anlaşmalar arasında örneğin 1 milyon güvenlikli kimlik kartı yapılmasını öngören 12.4 milyon dolarlık ihale var. Bu ihaleye Fransa’nın güvenlik devi Thales talip.
* Total ise dünyanın en büyük üçüncü petrol rezervlerine sahip Irak petrollerinin işletmesine ortak olmak istiyor.
* Daha önce Kerbela ve Necef’e hava ulaşımını sağlayacak Fırat havaalanının 28 milyon euroluk etüd ihalesine talip olmuştu. Bu gezide bu sözleşmenin de imza altına alınması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle