GeriDünya Talabani’ye gizli ziyaret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talabani’ye gizli ziyaret

Kürt grupların ikinci büyük güç olarak çıktığı Irak seçimleri sonrası, Kürt İttifakı ile Ankara arasındaki ilk temas bugün gerçekleşecek. Dışişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı’ndan üst düzey bir heyet, seçimler sonrası Irak Devlet Başkanlığı’nın en büyük adayı olan Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (IKYB) lideri Celal Talabani ile görüşmek için Irak’a geçiyorlar.

Hürriyet, her iki tarafın gizli tutmaya çalıştığı bu ziyaretin ayrıntılarına ulaştı. Türk heyeti dün gizlice Ankara’dan Diyarbakır’a gitti. Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Osman Korutürk başkanlığındaki heyet, sabahın erken saatlerinde karayoluyla Kuzey Irak’a geçecek. ABD ve Kürt gruplar tarafından korunacak heyetin kara yoluyla geçiş yapması nedeniyle, Talabani ile görüşmenin Irak’ın kuzeyinde yapılması ihtimali ağır basıyor.

HÜKÜMETİN MESAJI

Heyet, Talabani ile görüşmede hükümetin ve askerlerin Irak’ın geleceği ile ilgili düşüncelerini ortaya koyacak. Verilecek mesajlar şunlar olacak:

Irak’ın toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini hedef alan söylem ve girişimlerden kaçınılmalı.

Kerkük konusunda özellikle IKDP lideri Mesut Barzani, kışkırtıcı boyuttaki söylemlerinden derhal vazgeçmeli. Kerkük, yeni usulsüzlüklerle bir Kürt şehri olarak gösterilmemeli.

Irak’ın doğal zenginlikleri, Kerkük çevresi dahil, tüm Iraklılar’a ait olmalı.

Devlet Başkanı olduğunuz zaman, Sünni Araplar da dahil, Irak’taki tüm etnik grupları kucaklayan bir politika yürütmeniz gerekir.

Türkiye, yeni dönemde de Irak’ın kuzeyinde yuvalanan terör örgütü PKK’ya karşı Irak yönetiminden ciddi şekilde harekete geçmesini bekleyecektir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle