GeriDünya Talabani söyledikleriyle çelişti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  100
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talabani söyledikleriyle çelişti

PKK'yı ikna etmeye çalıştıklarını söyleyen Celal Talabini söyledikleriyle çelişerek PKK liderlerinin nerede olduklarını bilmediklerini söyledi.

Kanal D televizyonunda soruları yanıtlayan Talabani. Hakkari'de 12 askerin şehit edilmesinden sonra "PKK'nın Türkiye'ye karşı şiddeti durdurmasını istediklerini söyledi. Talabani, PKK'nın yarın şiddeti durdurmayı düşündüğünü iddia etti.

Talabani PKK liderlerini yakalayamayacaklarını çünkü PKK liderlerinin kendi yetki alanları dahilinde olmadığını da söylediklerine ekledi.

TÜRKİYE'YE KEDİ BİLE TESLİM ETMEYİZ

Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne bağlı ‘Peyamner’ isimli internet sitesinin haberine göre Talabani, “PKK liderleri Kürdistan’ın yüksek dağlarında saklanmış durumda, Türk ordusu tarafından yakalanamayan bu liderleri biz nasıl yakalayabiliriz. Bu bir hayaldir” dedi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, savaş değil barış istediklerini anlatırken, “Sorunların barış yoluyla çözüme kavuşmasını istiyoruz. Bu bizim duruşumuzdur ve de açıktır” dedi. Bir

gazetecinin Türkiye’nin teslim edilmesini istediği PKK’nın elebaşlarına ilişkin sorusu üzerine, “Biz hiçbir Kürdü Türkiye’ye teslim etmeyiz hatta bir kediyi bile” dedikten sonra şöyle devam etti:

“Zaman diplomatik görüşme ve diyalog zamanıdır. PKK’ya silah bırakmasını, siyasi ve sivil çalışmalar yürütmeleri çağrısında bulunduk. Bunun aksi durumda Irak Kürdistanı’nda kalmasınlar ve bizim için sorun yaratmasınlar. PKK liderleri bizim elimizde değil ki Türkiye’ye teslim edelim. PKK, Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki yüksek ve içine girilmesi zor dağlarda bulunuyor. Onlara ulaşmak mümkün değil. Türkiye bu teknolojik askeri gücüyle PKK'yı kontrol edemiyor biz de kontrol edemeyiz.”

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye’nin Irak ile imzaladığı ve sınırları ihlal etmeyeceğine dair anlaşmaya saygı göstermesi çağrısında bulunurken, konuyla ilgili olarak Pazartesi veya Salı günü Türkiye Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bir araya geleceğini söyledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle